Με τη Σλόβαν που έφαγε τεσσάρα ο Ολυμπιακός στο Europa League

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτισε το Champions League και θα συνεχίσει την πορεία του στον 3ο προκριματικό του Europa League, όπου θα βρει απέναντι του την Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία γνώρισε τη συντριβή 1-4 από την Φερεντσβάρος.

Ο Ολυμπιακός καλείται να περάσει πλέον δύο γύρους για να βρεθεί στους ομίλους.

Αντίπαλος εκεί θα είναι η γνώριμη του, η Σλόβαν Μπρατισλάβας, η ομάδα που έπαιξε μαζί του στα πλέι-οφ του περσινού Europa League, εκεί όπου ο Ολυμπιακός προκρίθηκε χάρη στην νίκη του με 3-0 στον Πειραιά (ισοπαλία 2-2 στην Μπρατισλάβα).

Οι Σλοβάκοι παρότι είχαν κερδίσει με 1-2 στην Ουγγαρία την Φερεντσβάρος υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους και αποχαιρέτισαν κι αυτoί το Champions League.

Οι Ούγγροι βρήκαν σκορ πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Μπολί (20’) και Ζαχάριασεν (31’) και παρότι η Σλόβαν μείωσε σε 1-2 με τον Ντε Μάρκο στο 70ό λεπτό (σκορ που θα έστελνε το ζευγάρι σε παράταση), εντούτοις στο τέλος ήρθε η ολική ανατροπή.

Δύο γκολ από Τραορέ (89’) και Λαϊντουνί (95’) έγραψαν το τελικό 1-4, που στέλνει την Σλόβαν Μπρατισλάβας στον 3ο προκριματικό του Europa League και πάνω στον Ολυμπιακό.

Η πρώτη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 4 Αυγούστου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα στην Μπρατισλάβα.