Με την ψυχή στο στόμα ο Σφαιρόπουλος κέρδισε τον Τόμιτς (video)

Σε ένα παιχνίδι αφιερωμένο στον Σιμόν Μιζράχι (είχε τα 80α γενέθλιά του) ηΜακάμπι κέρδισε στο Τελ Αβίβ 84-69 τον Ερυθρό Αστέρα στην παράταση!

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 12.000 φίλοι της Μακάμπι η οποία σε όλο το ματς είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο τέλος έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με επιμέρους σκορ 2-12, αλλά εκεί κέρδισε η ψυχραιμία των γηπεδούχων.

Ο Μίλαν Τόμιτς στις δηλώσεις του συνεχάρη τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ενώ συνεχάρη και τους παίκτες του για την προσπάθειά τους να επιστρέψουν από το αρχικό -15.

«Συγχαρητήρια στη Μακάμπι και τον καλό μου φίλο, Γιάννη. Εμείς δεν μπήκαμε καλά στο ματς και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να σκοράρει πολύ στο ανοιχτό γήπεδο. Όμως βελτιώσαμε την άμυνά μας και επιστρέψαμε στο παιχνίδι.

Στο φινάλε είχαμε ένα ελεύθερο σουτ για τη νίκη, αλλά αστοχήσαμε και στην παράταση ήταν δύσκολο να αντιδράσουμε χωρίς τον Γκιστ που τραυματίστηκε και τον Φαγέ που αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Θέλω πάντως να συγχαρώ την ομάδα μου που πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και έφτασε τόσο κοντά στη νίκη», δήλωσε ο Μίλαν Τόμιτς.

Ο Περπέρογλου ήταν ο κορυφαίος όλων, ο πιο αποτελεσματικός του γηπέδου και αυτός που κράτησε την ομάδα του σε μια καλή απόσταση στο φινάλε του πρώτου μέρους (39-30), καθώς είχε 14 πόντους από 4/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε κάτι λιγότερο από 15 λεπτά.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο πολυδιάστατος Όμρι Κάσπι (15 πόντοι με 8 ριμπάουντ), ενώ υπερπολύτιμη ήταν η βοήθεια του Νέιτ Γουόλτερς (15 πόντοι με 4 ριμπάουντ), την ώρα που Ουίλμπεκιν (16 πόντοι, οι επτά στη παράταση!) και Ζούσμαν (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα) ήταν κομβικοί!