Με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτελεστή ο ΠΑΟΚ 2-0 στην Τούμπα τον αδιάφορο Ολυμπιακό

Με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτελεστή, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα 2-0 τον Ολυμπιακό και μείωσε στους 22 βαθμούς την διαφορά απ’ την κορυφή. Mε την 1000η νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄  εθνικής/Superleague o δικέφαλος έκανε το πιο μεγάλο άλμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς έπιασε ξανά την ΑΕΚ στην τρίτη θέση, ενώ αποσπάστηκε απ’ τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν φάσεις και εντυπώσεις αλλά επί της ουσίας αλληλοεξουδετερώθηκαν. Οι Πειραιώτες «χτύπησαν» καμπανάκι με το… καλημέρα, ψάχνοντας το γκολ στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και κυρίως από τα αριστερά δεδομένου πως ο Ροντρίγκο αδυνατούσε να σταματήσει τους φιλοξενούμενους από την πλευρά του και να βάλει πλάτη στον Βιεϊρίνια που αγωνίστηκε ως δεξί στόπερ στην τριπλέτα του Πάμπλο Γκαρσία.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, έχοντας σημείο αναφοράς την αριστερή πτέρυγα και τον Μπάμπα, τα ανεβάσματα του οποίου οδήγησαν την άμυνα του Ολυμπιακού σε επιφυλακή.

Μέσα σε ένα λεπτό ο Ολυμπιακός πάτησε περιοχή και απείλησε με το σουτ του Μπρούμα (9’) και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί (10’) με τον ΠΑΟΚ να απαντάει στις ευκαιρίες με το σουτ εκτός περιοχής του Αουγκούστο (16’) σ’ ένα διάστημα που οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κερδίσουν τη μάχη της μεσαίας γραμμής.

Το λάθος του Σβαμπ έδωσε την ευκαιρία στον Μπρούμα (20’) να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας και κατέληξε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι απείλησαν εκ νέου με το σουτ μέσα από την περιοχή του Μασούρα (29’), που σταμάτησε ο Πασχαλάκης κάτι που έκανε και ο Σα εις διπλούν πρώτα στο φάουλ του Βιεϊρίνια (32’) και ακολούθως στο πλασέ του Ζίβκοβιτς (33’) στην καλύτερη στιγμή των «ασπρόμαυρων» και γενικά του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο επιθετικά και να βρίσκει το γκολ που τόσο πολύ το ήθελε παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Η λάθος απομάκρυνση από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στο 49’ έφερε σε θέση βολής τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σα και έβαλε τους «ασπρόμαυρους» μπροστά στο σκορ (1-0).

Με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ ο Μαρτίνς έβλεπε ότι πρέπει να αλλάξει πράγματα στην ομάδα του και το έκανε περνώντας στο παιχνίδι τους Φορτούνη και Καμαρά, αντί των Α. Παπαδόπουλου και Μπρούμα, αλλάζοντας και τον σχηματισμό των «ερυθρόλευκων».

Όμως, λογάριαζε χωρίς τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς! Ο Σέρβος ξαναχτύπησε στο 63ο λεπτό ισχυροποιώντας το προβάδισμα του ΠΑΟΚ. Η μαγική κάθετη του Ελ Καντουρί έκοψε σαν ελβετικό τυρί την άμυνα του Ολυμπιακού και ο Ζίβκοβιτς, αφού πέρασε και τον Σα, με σουτ έγραψε το 2-0.

Ο Σκοπιανός ρέφερι Αλεξάνταρ Στάβρεφ πέρασε απαρατήρητος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (83′ Βαρέλα), Ίνγκασον, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Ντόουγκλας, Σβαμπ (83′ Τσιγγάρας), Μπάμπα, Αντρ. Ζίβκοβιτς (70′ Τζόλης), Ελ Καντουρί (66′ Ουάρντα), Σβιντέρσκι (70′ Κρμέντσικ).

Ολυμπιακός: Σα, Χολέμπας, Σωκράτης, Αβράαμ Παπαδόπουλος (60′ Καμαρά), Ανδρούτος, Ρέαμπτσιουκ (71′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (60′ Φορτούνης), Μασούρας (79′ Κάιπερς), Ελ Αραμπί.