Με βασικό τον Ομάρ, η Νορβηγία 4-0 τα Νησιά Φερόε

Επιβλητική η Νορβηγία, συνέτριψε 4-0 τα Νησιά Φερόε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2020 και παραμένει στο κόλπο για την πρόκριση.

Με βασικό τον μπακ του Ολυμπιακού, Ομάρ Ελαμπντελαουί, η Νορβηγία «πάτησε» τα Νησιά Φερόε με 4-0 στο Όσλο και ελπίζει για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.

Πλέον η ομάδα του Λαρς Λάγκερμπακ περιμένει τον αγώνα της Ρουμανίας κόντρα στην Σουηδία, για να διαπιστώσει τι μέλλει γενέσθαι στα προκριματικά.

Οι Σκανδιναβοί ελπίζουν σε ισοπαλία στο προαναφερθέν παιχνίδι, ώστε να ονειρεύονται μια θέση στη δυάδα.

Σε περίπτωση που δεν έρθουν τα πράγματα όπως τα περιμένουν, θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία στα play offs του Nations League.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Νορβηγία, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Τόρες Ρεγκίνιουσεν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ίβερ Φόσουμ έκανε το 2-0 και σημείωσε το πρώτο τέρμα του με την εθνική Νορβηγίας.

Το συγκρότημα του Λαρς Λάγκερμπακ ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με ισχυρό προβάδισμα (2-0).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, τα Νησιά Φερόε ανέβασαν στροφές, πίεσαν τους Νορβηγούς, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία για γκολ.

Από την άλλη, οι Σκανδιναβοί χρειάστηκαν λίγο χρόνο μετά την ανάπαυλα για να βρουν ρυθμό, ωστόσο στο 62’, ο Αλεξάντερ Σέρλοθ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για το 3-0.

Το «πάρτι» των Νορβηγών συνεχίστηκε και στο 65’, όταν ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-0 για το συγκρότημά του μετά από ωραία ομαδική συνεργασία.