Μεγάλη ομάδα η Ίντερ, μεγάλη πρόκριση η Λίβερπουλ (video)

Η Ίντερ επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» χάρη σε γκολάρα του Μαρτίνες, αλλά οι Reds πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο.

Η Λίβερπουλ υποδέχτηκε την Ίντερ στο «Άνφιλντ» για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του Champions League, έχοντας… προίκα το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο.

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0 στην Αγγλία χάρη σε φοβερό γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες, ωστόσο οι Reds ήταν εκείνοι που προκρίθηκαν στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και μάλιστα είχε 3 δοκάρια. Από την άλλη, ο Μαρτίνες έβαλε… φωτιά στο ματς στο 62′, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Σάντσες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δυσκολεύοντας το έργο των «νερατζούρι», οι οποίοι τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Στον πάγκο έμεινε ο Κώστας Τσιμίκας.

Η Ίντερ ξεκίνησε πιο επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με τους Reds να πιέζουν και να αμύνονται ψηλά. Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους «νερατζούρι», με το σουτ του Ντάμφρις στο 7′ να καταλήγει στα χέρια του Άλισον, ενώ στο 16′ η αδύναμη κεφαλιά του Μάτιπ δεν δυσκόλεψε τον Χαντάνοβιτς.

Στο 25′ υπήρξε μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ένας οπαδός της Λίβερπουλ ένιωσε αδιαθεσία στην κερκίδα, με το ιατρικό επιτελείο των Reds να προσφέρει άμεσα τις πρώτες βοήθειες και την αναμέτρηση να συνεχίζεται.

Η ομάδα του Κλοπ ανέβασε ρυθμούς και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ στο 31′. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάτιπ έπιασε δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σκρίνιαρ πρόλαβε να βάλει την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ίντερ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Τσαλχάνογλου στο 41′, ο οποίος εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ αλλά ο Άλισον έδιωξε σωτήρια, ενώ σε παρόμοια φάση στις καθυστερήσεις, ο Άρνολντ έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Χαντάνοβιτς.

Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα στην αρχή του δευτέρου 45λέπτου, με τους Reds να φτάνουν μια ανάσα από το γκολ στο 52′, αλλά ο Σαλάχ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι μέσα από την περιοχή προ κενής εστίας.

Η Ίντερ ανέβασε την απόδοσή της, χάνοντας ευκαιρία στο 59′ με τον Μαρτίνες, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έβαλε… φωτιά στο ματς. Οι «νερατζούρι» έκλεψαν την μπάλα, ο Σάντσες έδωσε στον Μαρτίνες κι αυτός με εκπληκτικό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Άλισον για το 0-1 στο 62′.

Ωστόσο, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν δύο λεπτά αργότερα. Κι αυτό διότι στο 64′ ο Σάντσες βρήκε άσχημα στο πόδι με προβολή τον Φαμπίνιο, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι άφησε με 10 παίκτες την Ίντερ.

Η Λίβερπουλ ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας την ισοφάριση και έφτασε ξανά πολύ κοντά, αλλά και πάλι ο Σαλάχ στο 76′ σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Κλοπ πίεσε μέχρι το φινάλε, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντίαζ στις καθυστερήσεις, χωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «8».

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (65’ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (65’ Χέντερσον), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (83’ Λουίς Ντίας)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Μπαζτόνι, Ντε Φράι (46’ Ντ’Αμπρόζιο), Σκρίνιαρ, Ντάμφρις (75’ Νραρμιάν), Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς (75’ Γκαλιαρντίνι), Βιδάλ, Τσαλχάνογλου (83’ Βεσίνο), Λαουτάρο Μαρτίνες (75’ Κορέα), Αλέξις Σάντσες.