Μεγάλη πρόκριση για την ΑΕΚ στα προημιτελικά του Basketball Champions League

Η ΑΕΚάρα συγκλόνισε και με νίκη 92-78 επί της Γαλατάσαραϊ πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Basketball Champions League. Η Ένωση ήταν άριστη στην τέταρτη περίοδο και με πρωταγωνιστές Λεμάρ, Γιάνκοβιτς και Στρέλνιεκς, έφθασε στην τεράστια επιτυχία.

Η ΑΕΚ έφτασε τις τέσσερις νίκες στον όμιλο, αφήνοντας τους Τούρκους στις δύο, παίρνοντας  την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Εκπληκτικός ο Λεμάρ με 21 πόντους, ο Στρέλνιεκς ακολούθησε με 15, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιάνκοβιτς για τη θριαμβεύτρια. Από την Γαλατά, ο Ράσελ έμοιαζε να παλεύει μόνος του κάποιες στιγμές σταματώντας στους 28.

Το παιχνίδι άρχισε με την Γαλατά να παίρνει ένα προβάδισμα μικρό (2-8) και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 10-10 (3’). Συνέχισε το ματς να είναι «κλειστό» σε διαφορές, με τους Τούρκους να… ξεφεύγουν 19-24 στο 7’ και την ΑΕΚ να περνά μπροστά 27-26 ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-31.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να μην κατορθώνουν να βρουν λύσεις, τις επιθέσεις να κυριαρχούν και για τις δύο ομάδες κι έτσι το ματς συνέχιζε να πηγαίνει πόντο-πόντο. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 34-33 στο 13’, ενώ έφτασε και στο 40-36 του 16’ που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της. Οι Τούρκοι με σερί 0-8 έφτασαν στο 40-44 του 18’, με την Ένωση να «απαντά» με δικό της 5-0 για το 45-44. Τελικά με καλάθι του ασταμάτητου Ράσελ που τελείωσε το ημίχρονο με 17 πόντους, η Γαλατά πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 45-46.

Στο 23’ το σκορ ήταν ισόπαλο (48-48) με την ένταση και το σασπένς στο ματς να μη φεύγει ούτε δευτερόλεπτο. Η Γαλατάσαραϊ στο 26’ βρέθηκε στο +3, με την ΑΕΚ να κάνει σερί 9-0 και να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι τότε για το 61-55 του 28’. Οι Τούρκοι πάντως κατάφεραν να «μαζέψουν» τη διαφορά στο 63-61 στο 30’.

Η ΑΕΚ με σερί 8-0 πήγε τη διαφορά στο 71-61 του 34’, με την πρώτη διψήφια απόσταση που πήρε μία απ’ τις δύο ομάδες στο ματς. Η Γαλατάσαραϊ μείωσε στους 6 (73-67) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την ορμή και το ρυθμό που χρειαζόταν πλέον. Με σερί 5-0 έφτασαν στο +11, διατηρώντας απόσταση ασφαλείας πλέον που δεν μπορούσαν οι Τούρκοι να ανατρέψουν! Έτσι η ΑΕΚ έφτασε στην τεράστια νίκη με 92-78.