Μεγάλο κάζο για την Μπάγερν, έχασε με 2-1 από τη Χόφενχαιμ (video)

Απρόσμενη ήττα μέσα στη”Αλιάντζ Αρίνα” με 2-1 από τη Χόφενχαιμ γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί παρότι προέρχονταν από τον θρίαμβο με 7-2 κόντρα στην Τότεναμ για την 2η αγωνιστική του Champions League, δεν κατάφεραν να περάσουν το εμπόδιο της αδύναμης Χόφενχαϊμ, η οποία πριν το χθεσινό παιχνίδι(5/10) αγνοούσε την χαρά της νίκης τις τελευταίες 4 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκαν αρκετά νωθροί δίχως να ασκούν μεγάλη πίεση στην ομάδα του Ολλανδού τεχνικού Άλφρεντ Σρέντερ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν και οι πρώτοι που απείλησαν, μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς ο Ανταμιάν, δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ α τετ κόντρα στον Νόιερ.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Νίκο Κόβατς ανέκτησαν τον έλεγχο, είδαν να τους ακυρώνεται ένα γκολ, ενώ ζήτησαν και πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Λενβαντόφσκι, με το ημίχρονο, πάντως, να τελειώνει δίχως κάποια άλλη σπουδαία στιγμή.

Αντίθετα 9 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 54, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων Σαργκίς Ανταμιάν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, παγώνοντας τους οπαδούς των πρωταθλητών Γερμανίας. Από εκείνο το σημείο, η Μπάγερν άρχισε να ανεβάζει τον ρυθμό της και στο 73 κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, έπειτα από την πολύ καλή σέντρα του Μίλερ.

Ωστόσο η χαρά των Βαυαρών δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 79′, ο Ανταμιάν σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς, εκμεταλευόμενος τον χρόνο και τον χώρο που του άφησαν οι αντίπαλοι αμυντικοί. Με αυτόν τον τρόπο ο Αρμένιος επιθετικός χάρισε ένα απίθανο τρίποντο στην ομάδα του, ενώ από την άλλη στέρησε στην Μπάγερν την ευκαιρία, να μείνει μόνη της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.