Μένει… Ελλάδα ο ΠΑΟΚ που αποκλείστηκε από τη Σλόβαν

Μένει… Ελλάδα ο ΠΑΟΚ, καθώς μετά το Champions League, τέθηκε και εκτός Europa League. Ο νταμπλούχος παρά τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Σλόβαν, με τα εκτός έδρας γκολ και λόγω της ήττας του 1-0 στην Μπρατισλάβα, έμεινε εκτός συνέχειας ομίλων Europa League.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο 38’ από γκολ του Μεντβέντεφ, βρέθηκε στο 51’ να προηγείται 2-1, όμως η ισοφάριση σε 2-2 από τον Ντε Μάρκο στο 62’ του στέρησε την πρόκριση. Παρά το 3-2 του Γιαννούλη στο 87’ η πρόκριση δεν ήρθε, αφού το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Σλοβακία, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.
Σημαντική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η απώλεια του Ελ Καντουρί που έφυγε από το ματς στο 31’ για να δώσει την θέση του στον Ντάγκλας Αουγκούστο.

Καλύτερος του ΠΑΟΚ ήταν ο Λημνιός που σημείωσε το 1-1, αλλά μοιραίος ο Άκπομ που στις καθυστερήσεις πρόλαβε την έξοδο του Γκράιφ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ στη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.

Στην πρώτη ουσιαστικά τελική προσπάθεια (38′), οι Σλοβάκοι έδειξαν πως δεν αστειεύονται, με τον Μεντβέντεφ να «παγώνει» την Τούμπα, πιάνοντας ένα δυνατό σουτ με πολλά φάλτσα για το 0-1.

Και όλα αυτά ενώ ο Ομάρ Ελ Καντουρί αναγκάστηκε να αφήσει τη θέση του λόγω ενοχλήσεων στον Ντόουγκλας Αουγκούστο από το 30΄ σε ένα πρώτο ημίχρονο που τίποτα δεν έδειχνε να λειτουργεί βάσει σχεδίου. Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Πορτογάλος απέσυρε τον Πέλκα για να ρίξει τον Σφιντέρσκι, θέλοντας να τα παίξει όλα για όλα σε φουλ επίθεση. Η αρχή έγινε στο 48′ από το τακουνάκι του Λημνιού μετά από σέντρα του Γιαννούλη για το 1-1 και σε διάστημα δύο λεπτών η ανατροπή είχε την υπογραφή του Σφιντέρσκι.

Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα κυρίαρχος, η Σλόβαν «χτύπησε» και πάλι κυνικά, εκμεταλλευόμενη μια ολιγωρία της άμυνας του Δικεφάλου, με τον Ντε Μάρκο να σημειώνει το 2-2, κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο του δικέφαλου του βορρά, που έβλεπε παρά τις ευκαιρίες να χάνει και τη… μάχη με το χρόνο.

Στο 77′, μάλιστα, είδε και τον διαιτητή να του αρνείται πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Αμπένα στον Αουγκούστο, κάτι που προκάλεσε την έντονη αντίδραση των «ασπρόμαυρων». Σε εκείνο το σημείο, όμως, δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για εκνευρισμούς και φωνές. Κι αν κάποιος το κατάλαβε καλά ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης, ο οποίος φρόντισε να βάλει φωτιά στο ματς για το 3-2 στο 87′ , κρατώντας ζωντανό τον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στις καθυστερήσεις «έσπασαν» καρδιές αλλά το πολυπόθητο τέρμα δεν ήρθε ποτέ και ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (64′ Μίσιτς), Ελ Καντουρί (31′ Ντούγκλας), Λημνιό, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (46′ Σβιντέρφσκι), Άκπομ.

ΣΛΟΒΑΝ (Γιαν Κόζακ): Γκρέιφ, Ντε Γκαμπς, Μόχα, Σποράρ, Ιμπαίμ, Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίνκοφ, Μπάιριτς, Ντε Μάρκο

Φερέιρα: «Δύσκολη βραδιά, η ομάδα άξιζε την πρόκριση»

Κόζακ: «Δείξαμε αποφασιστικότητα και πήραμε το παιχνίδι»