Μετά από 23 χρόνια ο Μαρινάκης ανέβασε τη Νότιγχαμ Φόρεστ στην Premier League

Μετά από 23 χρόνια, η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη (που βρέθηκε στο γήπεδο) εξασφάλισε την άνοδο στα σαλόνια, χάρη στο 1-0 επί της Χάντερσφιλντ στον τελικό των playoffs της Championship.

Την αναμέτρηση του “Wembley” έκρινε ένα αυτογκόλ του Κόλγουιλ στο 43ο λεπτό, με τα «τεριέ» να ελέγχουν το ματς στο δεύτερο μέρος αλλά να αποτυγχάνουν να φθάσουν στην ισοφάριση.

Εκτός της ανόδου, η Φόρεστ εξασφάλισε και τεράστια έσοδα, που είναι εξασφαλισμένα σε ύψος 100 εκατ. ευρώ, ενώ μπορεί να φτάσουν και τα 200 εκατομμύρια ευρώ!

Μετά από ένα πεντάλεπτο κατά το οποίο τα «τεριέ» είχαν την πρωτοβουλία, η Φόρεστ ανέβασε τις γραμμές της και είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 12’, όταν Γέιτς πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Γκάρνερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός ήταν γενικά χαμηλός, με την ομάδα του Κούπερ να έχει την πρωτοβουλία αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα. Μία κούρσα του Τόμας στο 34’ έφερε επικίνδυνη μπαλιά και το διώξιμο του Σαμπά, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να βρίσκουν τελικά τον δρόμο για τα δίχτυα στο 43’!

Ο Γκάρνερ έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Κόλγουιλ παρεμβλήθηκε στην πορεία της μπάλας και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Νίκολς.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με σουτ του Γέιτς που μπλόκαρε εύκολα ο Νίκολς, με τη Χάντερσφιλντ να αρχίζει να πιέζει αλλά να αδυνατεί να απειλήσει.

Η Φόρεστ έψαξε το 2-0 αλλά το σουτ του Γκάρνερ στο 60′ δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ο Τζόνσον έστειλε την μπάλα άουτ δέκα λεπτά αργότερα.

Η πίεση των τυπικά γηπεδούχων εντάθηκε, με τα «τεριέ» να ζητούν δύο πέναλτι στο 73′ και στο 83′ αλλά τον Τζόναθαν Μος να μην δίνει κάτι.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τη Φόρεστ να επιστρέφει στην Premier League και τη Χάντερσφιλντ να παραμένει στην Championship.