Μετά την Ρεάλ υποκλίθηκε και η Γιουβέντους στον Άγιαξ 1-2

Υποκλίθηκε στον Άγιαξ και η Γιουβέντους! και τα μωρά των Ολλανδών έκαναν πάρτι στο Τορίνο και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά με φοβερή ανατροπή 2-1, σε αγώνα όπου ο  Χαγκ κέρδισε κατά κράτος τον Αλέγκρι

O Άγιαξ καθήλωσε και πάλι την Ευρώπη και μετά την Ρεάλ Μαδρίτης έστειλε σπίτι της και την Γιουβέντους. Ο Αίαντας δεν πτοήθηκε από το 1-1 του πρώτου ματς. Δεν πτοήθηκε από την απώλεια του βασικού αριστερού μπακ Νικολάς Ταλιαφίκο, ούτε από τον τραυματισμό του έτερου μπακ (Μαζραουί) μόλις στο 11ο λεπτό. Δεν πτοήθηκε ούτε όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο με μία κεφαλιά σήμα – κατατεθέν έκανε το 1-0 (28’), σκοράροντας για 7ο συνεχόμενο προημιτελικό Champions League.

O Άγιαξ παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου. Το οξυγόνο ήταν η άμεση (και τυχερή) ισοφάριση, όταν σε ένα απονενοημένο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κόλλησε στο πόδι του Ντε Μπέικ, ο οποίος με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-1 (34’).

Αυτό που ακολούθησε στην επανάληψη ήταν ένα υπέροχο ποδοσφαιρικό μονόπρακτο. Ένα έργο τέχνης. Επιθέσεις κατά κύματα. Ποικιλία. Ταχύτητα. Απρόβλεπτο. Ο Σέζνι έκανε μία από τις κορυφαίες αποκρούσεις της καριέρας του σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Ζίγες (52’). Ο Πολωνός έβγαλε και πάλι με τα ακροδάχτυλα καλοζυγισμένο σουτ του Ντε Μπέικ που πήγαινε στο παραθυράκι του (58’). Λίγο αργότερα (63’) ο Πιάνιτς με τάκλιν αυτοθυσίας πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ζίγες! Μέχρι που ήρθε η δικαίωση. Ο Ματάις Ντε Λιχτ με ασύλληπτο άλμα και κεφαλιά ακριβείας μετά από εκτέλεση κόρνερ έβαλε μέσα όλη την άμυνα της Γιουβέντους κι έβαλε το χρυσό γκολ πρόκρισης (67’, 1-2).

Θα περίμενε κανείς την αντίδραση της «Μεγάλης Κυρίας». Ο Άγιαξ ωστόσο συνέχισε να παίζει με τον ίδιο τρόπο. Σαν καλοκουρδισμένη μηχανή. Στο 74ο λεπτό ο Νέρες από υπερβολική σιγουριά έχασε γκολ που δεν χάνεται. Λίγο αργότερα (79’) ο Ζίγες με σουτάρα πήγε να τρυπήσει τα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μία απίθανη παράσταση που όμοια τους δεν είχαν δει οι Ιταλοί.

Μετά την «βασίλισσα», σειρά πήρε η «Μεγάλη Κυρία» και πλέον ο Άγιαξ περιμένει είτε την Μάντσεστερ Σίτι είτε την Τότεναμ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντε Σίλιο (64’ Κανσέλο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντροι, Πιάνιτς, Εμρέ Τσαν, Ματουϊντί, Μπερναρντέσκι (80’ Μπετανκούρ), Ρονάλντο, Ντιμπάλα (46’ Κεν).

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Μαζράουι (11’ Σινκγκράβεν – 82’ Μαγκαγιάν), Σούνε, Ντε Γιονγκ, Φαν Ντε Μπέικ, Ζίγες (88’ Χούντελααρ), Νέρες, Τάντιτς.