Μετά τον Ολυμπιακό έχασε Europa League και έξοδο στην Ευρώπη

Η… ελεύθερη πτώση της Αταλάντα συνεχίζεται! Μετά την εντός έδρας ήττα τους απ’ την Λειψία (2-0) και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Europa League, οι «μπεργκαμάσκι» γνώρισαν και τρίτη σερί ήττα στη Serie A, αυτή τη φορά απ’ τη Βερόνα με 2-1, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 33η αγωνιστική.

Είχαν προηγηθεί οι ήττες από Νάπολι (1-3) και Σασουολο (1-2) τις δύο προηγούμενες εβδομάδες και πλέον η ομάδα του Μπέργκαμο βλέπει το «τρένο» της Ευρώπης να… ξεμακραίνει επικίνδυνα.

Η Βερόνα προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσεκερίνι και πήρε «αέρα» δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Κουπμάινερς στο 55′. Η Αταλάντα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 82′ με τον Σκαλβίνι.

Νωρίτερα, συνεχίστηκαν οι τάσεις… αυτοχειρίας της Νάπολι! Κι αντί οι «παρτενοπέι» να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στη Serie A, κατάφεραν με τη δεύτερη σερί εντός έδρας γκέλα τους (1-1 με τη Ρόμα στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής) να πουλήσουν πολύ φθηνά την ευκαιρία για να διεκδικήσουν το εφετινό σκουντέτο.

Μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ απ’ τη Φιορεντίνα την περασμένη εβδομάδα (2-3), οι Ναπολιτάνοι είδαν τη Ρόμα να τους στερεί άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο Ινσίνιε με πέναλτι στο 11′ έδωσε προβάδισμα στη Νάπολι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο γκολ για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους και «τιμωρήθηκαν» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απ’ τον Ελ Σαραουί, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα μετά την ασίστ του Έιμπραχαμ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Σπέτσια-Ίντερ             1-3

(88΄ Ματζόρε - 31΄ Μπρόζοβιτς, 73΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες)

Μίλαν-Τζένοα              2-0