Μπάγερν – Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Ο Πεπ το γύρισε στην άμυνα – στους “4” οι “Πολίτες”(video)

Το 3-0 του Μάντσεστερ είχε κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση, με τη Σίτι να διαχειρίζεται άνετα τη ρεβάνς με την Μπάγερν (1-1) και να κλείνει ραντεβού στα ημιτελικά του Champions League με τη Ρεάλ για δεύτερη σερί σεζόν. Ο Γκουαρντιόλα παίζει και άμυνα.
Η φετινή Μάντσεστερ Σίτι δεν αστειεύεται! Με προίκα το 3-0 στο «Etihad», η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν αγχώθηκε στιγμή στο Μόναχο όπου ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπάγερν και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League. Εκεί την περιμένει η Ρεάλ για δεύτερη σερί σεζόν, μόνο που φέτος οι «Πολίτες» θέλουν εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τους Βαυαρούς να μπαίνουν φουριόζοι για να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 17′ όταν ο Σανέ αστόχησε απέναντι από τον Έντερσον, χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Στο 21′ ο Έντρσον απέκρουσε ωραίο σουτ του Σανέ και στο 35′ ο Ουπαμεκανό που για ακόμη ένα ματς ήταν απαράδεκτος, υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι σε σουτ του Γκουντογκάν.
Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζόμερ. Στο φινάλε του ημιχρόνου η Μπάγερν είχε ακόμη μία καλή στιγμή με τον Σανέ και μία διπλή ευκαιρία με Κομάν και Τσούπο Μοτίνγκ, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 55′ με τον Χάαλαντ ο οποίος άνοιξε τελικά το σκορ δύο λεπτά μετά. Από πάσα του Ντε Μπρόινε σε αντεπίθεση, ο Ουπαμεκανό γλίστρησε και ο Νορβηγός απέναντι από τον Ζόμερ δεν αστόχησε αυτή τη φορά, κάνοντας το 1-0 για τη Σίτι. Η Μπάγερν προσπάθησε στη συνέχεια να βρει ένα γκολ, σκόραρε με τον Τελ στο 77′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το γκολ της τιμής ήρθε τελικά στο 83′ όταν ο Ακάνζι έκανε χέρι σε γύρισμα του Μανέ και ο Κίμιχ ευστόχησε για το 1-1. Στις καθυστερήσεις ο Μανέ άγγιξε και τη νίκη γοήτρου, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν.

Μπάγερν Μονάχου: Ζόμερ, Παβάρ (77’Στάνισιτς), Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Κανσέλο (63’Ντέιβις), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Σανέ (63’Μανέ), Μουσιάλα (71’Μίλερ), Τσούπο Μότινγκ (71’Τελ).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίας, Ακέ (66’Λαπόρτ), Ακάντζι, Γκιντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (88’Γουόκερ), Γκρίλις, Μπερνάρντο Σίλβα, Χάαλαντ (84’Άλβαρες).