Μπαμ η Κηφισιά 1-0 απέκλεισε τον ΟΦΗ απ’ το κύπελλο

Η Κηφισιά έκανε την έκπληξη, απέκλεισε τον ΟΦΗ 1-0 και συνεχίζει στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Κουιρουκίδης στο 64ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Η Κηφισιά απείλησε μόλις στο 1′ με το σουτ του Τετέι να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Στέφενς ενώ ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές και απείλησε δις στο δίλεπτο 12-13′ με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει τα σουτ των Βούρου-Τοράλ.

Αντίστοιχα η καλύτερη στιγμή στο υπόλοιπο του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 30′ με τον Τετέι να βρίσκει χώρο και να σουτάρει εντός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Στέφενς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν με στόχο να βρουν ένα γκολ αλλά τελικώς το βρήκε η Κηφισιά στο 64′ όταν μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Τετέι και γύρισμα του Νοικοκυράκη, ο Κουιρουκίδης πλάσαρε από κοντά τον Στέφενς κάνοντας το 1-0.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, το σύνολο του Νίκου Νιόπλια δεν κατάφερε να κάνει φάσεις, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είδαν τον Καλλέργη στο 76′ να δέχεται στοπ από την άμυνα των «Ομιλητών» ενώ στο 85′ ο φορ της αθηναϊκής ομάδας είδε τον Στέφενς να σταματά την προσπάθειά του.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Σωτηράκος, Νοικοκυράκης, Παπασάββας (86′ Βαφέας), Πέιος, Να, Πρίτσας (77′ Γκίνη), Τετέι, Κουιρουκίδης (75′ Καλλέργης).

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης (67′ Μπαλογιάννης), Βούρος, Γιαννούλης (35′ λ.τ. Διαμαντής), Τοράρινσον (67′ Τζου), Μεγιάδο (59′ λ.τ. Περέα), Ντιουσέ, Τοράλ, Γκερέρο, Ντουρμισάι.