Μπαρούτι ο Παπαδόπουλος όταν βλέπει πράσινο

Πολλούς θα παραξένεψε η αντιπαράθεση σε βαθμό… σύρραξης του Νίκου Παπαδόπουλου με τον Σωκράτη Διούδη στο ματς του Αστέρα Τρίπολης με τον Παναθηναϊκό. Οι δύο τερματοφύλακες ήταν συμπαίκτες την περίοδο 2015-2016 στον Πανιώνιο. Μεταξύ τους υπήρχε ανταγωνισμός, αλλά όχι και σύγκρουση.

Ο Παπαδόπουλος ήθελε να σταθεί όρθιος ο Αστέρας απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το πρόβλημά του ήταν το «τριφύλλι», όχι ο Διούδης. Αλλά όταν έβλεπε πως οι καθυστερήσεις του πρώην συμπαίκτη του ήταν υπερβολικές, ξέφυγε. Ο Παπαδόπουλος τα είχε με τον Παναθηναϊκό, από τότε που υπερασπιζόταν την εστία της Λαμίας. Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε αποκλείσει από το Κύπελλο τον Παναθηναϊκό. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν ο κορυφαίος στη Λεωφόρο και με τις αποκρούσεις του δεν επέτρεψε στους «πράσινους» ν’ ανατρέψουν το 4-1 του πρώτου αγώνα, παρά την πίεση που άσκησαν.

Τότε ο πρωταγωνιστής της πρόκρισης πήγε να κάνει τις καθιερωμένες δηλώσεις, όταν άρχισαν να τον βρίζουν οπαδοί του Παναθηναϊκού μετά το τέλος του παιχνιδιού. Ο Παπαδόπουλος ανταπέδωσε σε έναν και ήταν… έτοιμος ν’ ανέβει στην κερκίδα, αν δεν παρενέβαιναν οι συμπαίκτες του. Από τότε βλέπει πράσινο και… ανάβει ο Έλληνας τερματοφύλακας, που με το γκολ του στο 97΄ μπορεί να στερήσει από τον Παναθηναϊκό το ευρωπαϊκό εισιτήριο.