Μπουντεσλίγκα: «Βλέπει» Τσάμπιονς Λιγκ η Λειψία

Μετά τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του DFB-Pokal, η Λειψία πέρασε νικηφόρα για δεύτερη φορά σε διάστημα τεσσάρων ημερών από το «Europa-ParkStadion», επικρατώντας αυτή τη φορά με 1-0 της Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, πέραν της πρόκρισης για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, ανέβηκε με τη νίκη αυτή στην τρίτη θέση, διεκδικώντας με πολλές πιθανότητες την εκ νέου συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League.

Και, μπορεί στο πρώτο μέρος να ήταν άτυχη, με τον Τίμο Βέρνερ να έχει δυο προσπάθειες στο δοκάρι, αλλά στο 73’ ο Κέβιν Καμπλ ήταν πιο τυχερός. Επιχείρησε την πάσα τον Κρίστοφερ Ενκουνκού, η μπάλα κόντραρε και βρέθηκε ξανά στο διάβα του, με τον 32χρονο μέσο να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Σε μεγάλους μπελάδες αναφορικά με την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία, μπήκε η Στουτγκάρδη. Χωρίς τον τραυματία Ντίνο Μαυροπάνο, η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Χέρτα. Οι Βερολινέζοι πλησίασαν, πλέον, στους τρεις βαθμούς τις Στουτγκάρδη και Μπόχουμ κι ελπίζουν πως θα τερματίσουν στη 16η θέση, ώστε να διεκδικήσουν την παραμονή τους σε αγώνες μπαράζ.

Απρόσμενη ήττα γνώρισε στη «WWK Arena» η Ουνιόν Βερολίνου, χάνοντας την ευκαιρία να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα. Η Αουγκσμπουργκ πήρε την πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές, χάρη στο γκολ του Ντιον Ντρένα Μπέλιο.

Εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο η Χοφενχάιμ, επιβλήθηκε με 3-1 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, παίρνοντας αποστάσεις από την τελευταία τριάδα ενώ η Γκλάντμπαχ δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο «Μπορούσια-Παρκ» από την Μπόχουμ, φτάνοντας στο «τρίποντο» με τα γκολ των Γιόνας Χόφμαν και Λαρς Στιντλ -από ένα στο φινάλε κάθε ημιχρόνου.