Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-1: Από άμυνα «χωνί», από επίθεση… τίποτα

Φοβερή και τρομερή Μπρέντφορντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Λίβερπουλ, φιλοδωρώντας την ομάδα του Κλοπ με τρία τέρματα (3-1) στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το νέο έτος.

Ποδαρικό με το «αριστερό» για την Λίβερπουλ στο 2023 με τους «Reds» να γνωρίζουν την ήττα με 3-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το νέο έτος.

Μια Μπρέντφορντ η οποία εξελίσσεται σε «Φονέα των γιγάντων», μιας και μετά την νίκη της στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να σοκάρει και το σύνολο του Κλοπ βάζοντας έτσι τέλος στο σερί νικών της Λίβερπουλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Κονατέ στο 19′ και την κεφαλιά του Γουίσα στο 42ο λεπτό. Η Λίβερπουλ μείωσε με τον Τσάμπερλεϊν στο 50ο λεπτό, όμως ο Εμπουεμό στο 84′ έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στην Μπρέντφορντ, «σφραγίζοντας» παράλληλα την νίκη για την ομάδα του.

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ζάνκα, Πίνοκ, Μι, Ράσμουσεν, Γιένσεν, Νόργκαρντ, Γιάνελτ, Χένρι, Εμπουεμό, Γουίσα.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Έλιοτ, Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Τσάμπερλεϊν, Σαλάχ, Νούνιες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-1 (19′ Κονατέ αυτ., 42′ Γουίσα, 84′ Εμπουεμό – 50′ Τσάμπερλεϊν)
  • 03/01 21:45 Άρσεναλ – Νιούκαστλ
  • 03/01 21:45 Έβερτον – Μπράιτον
  • 03/01 21:45Λέστερ – Φούλαμ
  • 03/01 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ
  • 04/01 21:30Σαουθάμπτον – Νότιγχαμ
  • 04/01 21:45 Λιντς – Γουέστ Χαμ
  • 04/01 22:00 Άστον Βίλα – Γουλβς
  • 04/01 22:00Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ