Μυθική πρόκριση της ΑΕΚ στον τελικό με επική ανατροπή

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 31-31 με την Γκορένιε και προκρίθηκε στον τελικό του EHF CUP, πραγματοποιώντας συγκλονιστική ανατροπή και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με αρκετ΄ά γκολ στην διάρκεια της αναμέτρησης  καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 31-29 την αντίπαλό της :

Σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω ακόμα και με -7 (27-20) στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ανέτρεψε την διαφορά απέναντι στη Γκορένιε (31-31) και με «προίκα» το +2 του ΟΑΚΑ, εξασφάλισε την παρουσία της στους τελικούς του EHF Cup!

H «Ένωση» αν και έδειχνε να μην μπορεί να τα βάλει με τους εντυπωσιακούς για κάτι παραπάνω από 40’ λεπτά Σλοβένους, μπόρεσε με όπλο την ποιότητα αλλά και την αποφασιστικότητά της να πετύχει μια επική ανατροπή…