Να έχει την ίδια τύχη και με τη Σουηδία η εθνική 2-1 τους Νορβηγούς

Την ίδια τύχη να έχει και με τη Σουηδία η εθνική. Σήμερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε 2-1 τη Νορβηγία επί Ισπανικού εδάφους σε φιλικό κι έδειξε πως αν η μπάλα θέλει… όλα τα μπορεί. Το ματς μπορεί να είχε χαρακτήρα προετοιμασίας, αλλά η γαλανόλευκη αξιοποίησε το καλό της πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ακόμη όμως και όταν δεν έπαιξε καλά, κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα. Εκεί είναι η ουσία.

Η Εθνική σκόραρε δις στο πρώτο μέρος με τους Μασούρα και Ανδρούτσο αλλά προβλημάτισε στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να δεχτεί γκολ από τον Στράντμπεργκ, δίχως ωστόσο να χάσει το προβάδισμα.

Οι Νορβηγοί είχαν την κατοχή της μπάλα στα πρώτα πέντε λεπτά ωστόσο στη συνέχεια υποχώρησαν, ενώ το σουτ του Μέλινγκ στο 8’ δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο, που έδιωξε εύκολα σε κόρνερ.

Αντιθέτως, η Ελλάδα μπόρεσε στην πρώτη της τελική να βρει και δίχτυα! Στο 13’, ο Πέλκας τρύπησε την άμυνα των Σκανδιναβών με υπέροχη μπαλιά και ο Μασούρας νίκησε από κοντά τον Χάνσεν, ανοίγοντας το σκορ για την εθνική μας ομάδα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ανδρούτσος είχε σουτ άουτ από πλάγια θέση, ωστόσο στάθηκε πιο εύστοχος στο 21’. Μετά από νέα μπαλιά του Πέλκα, ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα και ο μπακ του Ολυμπιακού σούταρε από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν υπήρξε η αντίδραση που θα περίμενε κανείς από τους Νορβηγούς, με τον Χάαλαντ να είναι… αποκλεισμένος και να αδυνατεί να απειλήσει. Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Σόρλοθ να περνά στο ματς και τον Σολμπάκεν να παίζει πλέον με δύο επιθετικούς.

Η εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα και υποχρεώθηκε σε παθητικό παιχνίδι, αν και η Νορβηγία είχε κατοχή δίχως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά.

Σε μία από τις λίγες φορές που συνέβη αυτό, στο 64ο λεπτό, μείωσε με κεφαλιά του Στράντμπεργκ μετά από κόρνερ, που πήγε στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου και εν συνεχεία στα δίχτυα.

Παρ’ όλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε, με την τελευταία απειλή να έρχεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χάαλαντ ξέφυγε για πρώτη και τελευταία φορά από την άμυνα της Ελλάδας αλλά ο τερματοφύλακας της «γαλανόλευκης» τον πρόλαβε, μπλοκάροντας την μπάλα προτού σουτάρει ο φορ της Ντόρτμουντ.

Νορβηγία (Στ. Σολμπάκεν): Χάνσεν, Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Άγιερ (88’ Χάτνσε-Ολσεν), Μέλινγκ (69’ Μπιόρκαν), Μίντσο (46’ Σόρλοθ), Μπεργκ (49’ Άουρσνες), Θόρσμπι (46’ Θόρτσβεντ), Έντεγκααρντ, Ζακάριασεν (46’ Ράιερσον), Χάαλαντ.

Ελλάδα (Τζ. Φαν΄τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Παπαδόπουλος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος (90+4 Μπακάκης), Γαλανόπουλος (56’ Ζέκα), Μάνταλος (56’ Μπακασέτας), Μπουχαλάκης (75’ Σιώπης), Τσιμίκας, Μασούρας (56’ Τζόλης), Πέλκας (75’ Παυλίδης).