Νέα γκέλα η Αντβέρπ 2-2 με την Λέουβεν

Σε γκέλα στο βελγικό πρωτάθλημα υπέπεσε η Αντβέρπ, στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Λέουβεν (2-2), για την έκτη αγωνιστική της Jupiler League.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού (16/9 στο «Γ. Καραϊσκάκης») στους ομίλους του Europa League, πήρε… αέρα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στο αυτογκόλ του Μάερτενς στο 38′ και το πέναλτι του Φρέι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Μπράιαν Πρίσκε χαλάρωσε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αρχικά στο 55′ με τον Οζκασάρ, και τον Σενγκέλια να διαμορφώνει το τελικό στορ στο 77ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μάλιστα, έμειναν και με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ντέγαεστ.

Η Αντβέρπ παρέμεινε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις μία νίκη τις πρώτες πέντε αγωνιστικές, έχοντας παράλληλα δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Γάνδη… ισοπέδωσε την Κλαμπ Μπριζ στο ντέρμπι «μίσους» της Φλάνδρας, επικρατώντας 6-1 της πρωταθλήτριας!

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, η Γάνδη προηγήθηκε 3-0 με τους Τισουντάλι (9′), Ντε Σαρτ (15′) και Φορτούνα (38′), βρίσκοντας ακόμα τρία στην επανάληψη με τους Μπεζούς (61′), Ντεπότρ (66′) και το αυτογκόλ του Μινιολέ στο 79′. Το μόνο που κατάφεραν να κάνει η τραγική Κλαμπ Μπριζ, ήταν να μειώσει προσωρινώς σε 4-1 με τον Βανάκεν.