Νέα ήττα από την Τουρκία η εθνική χάντμπολ 26-23

Το όνειρο της πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος απομακρύνεται για την Εθνική στο χάντμπολ, μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα από την Τουρκία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 26-23 στο Εσκισεχίρ και πλέον ψάχνει το θαύμα στα δύο ματς που απομένουν στον όμιλο.

Η Εθνική είχε άσχημο ξεκίνημα με τους Τούρκους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 4-0 στο πεντάλεπτο και παρά το γεγονός ότι με τα γκολ του Τζηρά η διαφορά μειώθηκε, οι Τούρκοι έφτασαν ξανά στο ευρύ 11-6 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε προσπάθεια για επιστροφή στο ματς, αλλά οι Τούρκοι είχαν τα ηνία. Με γκολ του Κονδυλά έγινε το 22-19, αλλά ο Μπισέρ απάντησε με πέναλτι έξι λεπτά πριν το τέλος για το 23-19.

Έχοντας το πάνω χέρι από την αρχή, οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά και πήραν τη νίκη και το πάνω χέρι για πρόκριση.