Νέο σοκ για την Σέλτικ 3-3 με την Αμπερντίν στις καθυστερήσεις

Ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις σταμάτησε την Σέλτικ από την ανατροπή, με την Αμπερντίν να ισοφαρίζει σε 3-3, στη 12η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος.

Οι Kέλτες πήραν το προβάδισμα στο 78’ (2-3), όμως οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση  στο φινάλε και τους οδήγησαν στη δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών έπειτα από την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Ρέιντζερς.
Το σκορ άνοιξε στο 43’ η Αμπερντίν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον ΜακΓκρέγκορ να ισοφαρίζει στο 52’ για την Σέλτικ.

Ο Χέτζες επανέφερε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους , όμως η Σέλτικ βρήκε τη λύση με δύο γκολ σε δύο λεπτά. Αρχικά ο Γκρίφιθς στο 77’ ισοφάρισε σε 2-2, με τον Κρίστι να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να κάνει το 3-2 στο 78΄.

Η ομάδα του ΜακΊνες ήταν αυτή που είπε την τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι, με τον Φέργκιουσον στις καθυστερήσεις να ευστοχεί για δεύτερη φορά σε πέναλτι και να διαμορφώνει το τελικό 3-3.