Νέο σόου Λιβάι στην Opap Arena και η ΑΕΚ 3-0 τον Λεβαδειακό

Ακάθεκτη με νέα τριάρα συνεχίζει η ΑΕΚ, στην OPAP Arena όπου μετράει μόνο νίκες. Αυτή τη φορά θύμα της ήταν ο Λεβαδειακός! Στο -1, με ματς λιγότερο βρίσκεται η Ένωση που παίζει την Κυριακή στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Βοιωτίας πήγε στη Νέα Φιλαδέλφεια να διεκδικήσει τις πιθανότητές της στο ματς, κάτι καθόλου εύκολο και αυτονόητο με το ρεύμα που έχει η Ένωση αυτή την εποχή, σε αυτό το γήπεδο, και μόλις μερικές μέρες μετά τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού για το κύπελλο.

Η ΑΕΚ δεν είχε την ορμή άλλων αγώνων και πέρασαν τριάντα λεπτά αγώνα χωρίς καθαρή ευκαιρία απέναντι στη χειρότερη εκτός έδρας ομάδα του πρωταθλήματος!

Η φάση του έβδομου λεπτού, στην οποία η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι, ένα σουτ του Λάζαρου Ρότα που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, και προσπάθειες χωρίς φαντασία κρατούσαν το ματς στο 0-0. Ο Λιβάι Γκαρσία, ως συνήθως έκανε τη διαφορά. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από στημένο που κέρδισε ο ίδιος στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Αφού, έγινε το 1-0 θα ερχόταν και η συνέχεια. Ο Λιβάι Γκαρσία πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και μακράν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έβαλε τη σφραγίδα του στο δεύτερο γκολ. Ο Μαροκινός Νορντίν Άμραμπατ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Λιβάι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και άκοπα η ΑΕΚ βρέθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Θεμιστοκλής Τζημόπουλος παραχώρησε φάουλ έξω από την περιοχή στον 25χρονο άσο και πήρε κίτρινη κάρτα. Έκανε και το πέναλτι πάλι στον Λιβάι και πήρε δεύτερη κίτρινη… Το σκορ ήταν 2-0 στο ημίχρονο και ο Λεβαδειακός θα έπρεπε να παίξει τα υπόλοιπα 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Πριν έρθει το 2-0 είχε και ο Λεβαδειακός τη στιγμή του, ωστόσο ο Γιώργος Βρακάς κάπου μπερδεύτηκε, κάπου θόλωσε, κάπου σκέφτηκε ότι θα ήταν μια καλή ιδέα να πέσει και το τετ-α-τετ πέρασε ανεκμετάλλευτο, με τον μέσο των φιλοξενούμενων να ζητάει πέναλτι, αλλά να παίρνει κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα, έκανε τέσσερις αλλαγές μαζεμένες. Μέχρι το 65’, όταν και έγιναν οι αλλαγές η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Πινέδα να αποκρούεται από τον Στογιάνοβιτς, απειλήθηκε με το ωραίο σουτ του Νίκα. Το 3-0 ήταν μάλλον προϊόν… συνήθειας. Συνήθεια που δεν έχει αποκτήσει ο Στίβεν Τσούμπερ, που έστειλε τη μπάλα άουτ από τα έντεκα βήματα στο 76’ (σε παράβαση που κέρδισε ο Φαν Βέερτ), αλλά την έχει πρόχειρη ο Φαν Βέερτ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84ο λεπτό.

Δύο δύσκολες φάσεις έτυχαν στον Γιάννη Παπαδόπουλο, ο οποίος σε συνεργασία με το VAR επέλεξε να μην καταλογίσει πέναλτι σε καμία από τις δύο περιπτώσεις. Ούτε στις φωνές της ΑΕΚ για χέρι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ούτε στην περίπτωση που ο Βρακάς επέμενε ότι υπάρχει επαφή του Αθανασιάδη με το πόδι του, πριν πέσει με καθυστέρηση. Εκεί που δεν υπάρχει αμφισβήτηση είναι το πέναλτι το οποίο καταλογίζει και την αποβολή του Θεμιστοκλή Τζημόπουλου.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα,  Σιμάνσκι (64’ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (64’ Ελίασον), Άμραμπατ (64’ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (64’ Τσούμπερ),  Λιβάι Γκαρσία (72’ Φαν Βέερτ).

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Πας, Παναγιώτου, Ντεντάκης (80’ Λιάγκας), Χάμοντ (89’ Σαχπεκίδης), Μεχία (65’ Συμελίδης), Βρακάς (89’ Κωνσταντινίδης), Σακό (46’ Νταμπό), Νίκας.