Νέος αποκλεισμός για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Τσιτσιπάς μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό στο US Open από τον Μπόρνα Τσόριτς, δέχθηκε νέο πλήγμα. Αυτή τη φορά από τον Γιάνικ Σίνερ (2-1 σετ), στον δεύτερο γύρο του χωμάτινου τουρνουά που πραγματοποιείται στη Ρώμη.

Ο Έλληνας τενίστας στο πρόσφατο US Open βρέθηκε να προηγείται με 2-1 σετ, αλλά και 5-1 games στο τέταρτο σετ του Μπόρνα Τσόριτς, αλλά κατάφερε να ηττηθεί με 3-2 σετ. Σήμερα, γνώρισε έναν ακόμα σοκαριστικό αποκλεισμό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε κάκιστος στο πρώτο σετ, στο ξεκίνημα του δεύτερου, αλλά και σε ολόκληρο το τρίτο και μοιραία γνώρισε την ήττα – αποκλεισμό από τον 19χρονο Ιταλό. Ο Γιάνικ Σίνερ πήρε τη νίκη με 6-1, 6-7 (9), 6-2 και μαζί την πρόκριση για τους «16» Internazionali BNL d’ Italia.

Χαρακτηριστικό στοιχείο της τραγικής εμφάνισης του Στέφανου Τστισιπά είναι ότι ο Έλληνας τενίστας ολοκλήρωσε το ματς με 58 αβίαστα λάθη, ενώ είχε μόλις 16 winners. Ο Ιταλός κυριάρχησε στο κορτ, έχοντας 27 winners και συνολικά 105 κερδισμένους πόντους.

Ο Στέφανος μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα. Στη συνέχεια ο Ιταλός με δεύτερο μπρέικ έκανε το 4-1 και με τρίτο μπρέικ το 6-1 και το 1-0 στα σετ. Τραγικός ήταν και στην αρχή του δεύτερου σετ ο Τσιτσιπάς, με τον Σίνερ να κάνει το 2-0 και λίγο αργότερα να προηγείται με 5-3. Σε εκείνο το σημείο ο συμπατριώτης μας είχε μια… αναλαμπή και παίζοντας ωραίους πόντους κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλό του και με 11-9 ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ όμως εμφανίστηκε και πάλι ο κακός εαυτός του Στέφανου, με τον Ιταλό να κάνει το 3-0 με διπλό μπρέικ, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 4-1. Το τελικό 6-2 επιβεβαίωσε την κυριαρχία του 19χρονου, που πήρε τη νίκη – πρόκριση για τον τρίτο γύρο.