Νίκες για ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλωνα Λεμεσού

H AΕΚ Λάρνακας στο πρώτο επίσημο της παιχνίδι για φέτος εντός έδρας, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Πέτροκουμπ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι γηπεδούχοι του Ινίγκο Ιντιάκεθ, κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με απευθείας φάουλ του Χεβέλ. Στη συνέχεια η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε είχε ευκαιρίες να κάνει το 2-0 χωρίς να τα καταφέρει όμως, πήρε σημαντική νίκη εν όψει της ρεβάνς στη Μολδαβία.

Σπίρις Κάουνας – Απόλλων Λεμεσού 0-2

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Λιθουανίας ο Απόλλων Λεμεσού είχε από την αρχή τα ηνία. Ο Πίττας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή στο 14ο λεπτό με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο 89ο λεπτό ο Ζελάγια, με εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Κύπρου.

Μάλμε – Μπαλίμενα Γιουνάιτεντ 7-0

Η Μάλμε δεν έκανε τι χάρη στην ΑΕΚ που θέλει αποκλεισμό της ή μιας εκ των Λέγκια Βαρσοβίας και Στεάουα Βουκουρεστίου για να βρίσκεται στους ισχυρούς των προκριματικών του Europa League και διέλυσε την ομάδα της Βορείου Ιρλανδίας, Μπαλίμενα Γιουνάιτεντ με 7-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο αρχηγός της ομάδας, Μάρκους Ρόζμπεργκ που πέτυχε χατ – τρικ.