Νίκες για Ρόδο και Καλαμάτα στo νότιο όμιλο της Super League 2

Η Ρόδος και η Καλαμάτα ήταν οι μόνες ομάδες που κέρδισαν από όσες «κυνηγούσαν» τον Λεβαδειακό που είχε σήμερα ρεπό στο Νότιο Ομιλο της Super League 2.

Καλαμάτα – Ζάκυνθος 5-0

Σκόρερ: 24′ Λουκίνας, 50′ Αναστασόπουλος, 55′ Παυλίδης, 68′ Φελίπε, 90+1′ Μαρκόφσκι

Ασταμάτητη είναι η Καλαμάτα, η οποία σημείωσε την πέμπτη της συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας εύκολα της αδύναμης Ζακύνθου με 5-0 που τη βοήθησε να αναρριχηθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Όπως ήταν αναμενόμενο η Καλαμάτα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη «Μαύρη Θύελλα» να ξεκλειδώνει την άμυνα της Ζακύνθου στο 24′ ανοίγοντας το σκορ με τον μόνιμο σκόρερ της τον Λουκίνα, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0. Η Καλαμάτα ήταν η απόλυτη κυρίαρχη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 39′ είχε δοκάρι με τον Φελίπε και τελικά έφτασε στο 2-0 τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Αναστασόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ μετά από νέα ευκαιρία του Λουκίνα και να βάζει στέρεες βάσεις νίκης. Οι γηπεδούχοι απλοποίησαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα στο 54′ με τον Παυλίδη, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το ματς είχε πλέον κριθεί, με την Καλαμάτα να βρίσκει ακόμα ένα γκολ με τον Φελίπε, ο οποίος στο 68′ πήρε το ριμπάουντ μετά από δοκάρι του Μαρκόφσκι και έγραψε το 4-0, για να έρθει ο Μαρκόφσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ και να διαμορφώσει το τελικό 5-0.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο (46′ Παπατόλιος), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Ματέους, Παυλίδης, Κόκκορης, Φελίπε, Λουκίνας

Ζάκυνθος (Νόλης): Πατσιογιώργος, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κολεύρης, Κούνια, Σολ, Εντουάρντο, Σούρμπης, Κοναγκάγια, Ντάσης, Τελλέν

Καραϊσκάκης – Διαγόρας 0-0

Χωρίς σκορ έμειναν στην Άρτα, Καραϊσκάκης και Διαγόρας, παραμένοντας κοντά στη διακεκαυμένη ζώνη. Η ομάδα της Άρτας ήταν εκείνη που είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες με τους Ρούνεϊ και Ντοναλντόνι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μπίντση. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καραϊσκάκης αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεσή του προς την εστία του Διαγόρα έχοντας δύο τεράστιες στιγμές με κεφαλιά του Ναζίμ στο 35′ και προβολή του Σταματή στο 39′, αλλά ούτε σε αυτές κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, ο Διαγόρας στην πρώτη του ουσιαστική στιγμή στο ματς άγγιξε το προβάδισμα στο 62′ αλλά το πλασέ του Μπαστιάνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Η ευκαιρία αυτή έδωσε αυτοπεποίθηση στον Διαγόρα, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα ξανά με τον Μπαστιάνο απείλησε, όμως το γυριστό του πέρασε άουτ. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες κοίταξαν περισσότερα να διαφυλάξουν τον βαθμό, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει ως το τέλος. Στο 92′ ωστόσο ο Κλιγγόπουλος πήγε να δώσει τη νίκη στον Καραϊσκάκη, αλλά ο Μπίντσης τον σταμάτησε με εντυπωσιακή απόκρουση.

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Γλυνός, Κρισμάρεβιτς, Ρουμπάνγκουκα, Ναζίμ (56′ Δερμιτζάκης), Σταματής (75′ Βαφειάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλντόνι (70′ Κορέλας)

Διαγόρας (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ, Σινγκ (82′ Νογκέιρα), Ρουγκάλας, Μπούμπας (60′ Γιώργου), Μουμίν, Καρατάσιος, Πίσπας (60′ Λαμπίρης), Μπαστιάνος, Ζούνης (66′ Τάτσης), Κουϊρουκίδης (82′ Τσιαντούλας)

Εργοτέλης – Αστέρας Βλαχιώτη 0-0

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ηράκλειο ο Αστέρας Βλαχιώτη, αντέχοντας στην πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Το ματς έλαβε χώρα στο γήπεδο του ΟΦΗ καθώς το Παγκρήτιο είναι κλειστό λόγω επισποράς. Τόσο ο Εργοτέλης όσο και ο Αστέρας Βλαχιώτη έπαιξαν από το ξεκίνημα ανοικτό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο που θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ. Η μεγαλύτερη ήρθε στο 35′ από πλευράς Εργοτέλη, με τον Μίκο να βρίσκει με κεφαλιά το δοκάρι του Αθανασόπουλου.

Ο Εργοτέλης είχε νέα καλή στιγμή στο 54′ όταν η κεφαλιά του Κόνραντ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τα λεπτά κυλούσαν, με τις ευκαιρίες ωστόσο να είναι λιγότερες σε σχέση με εκείνες του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν μετά από αρκετή ώρα όταν στο 79′ ο Πατρινός έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει στόχο, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Μάλιστα στο 89′ ο Πατρινός είχε νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, χωρίς όμως να καταφέρει ούτε αυτή τη φορά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Ποζατζίδης, Σαρρής, Μίκο, Κόλα (58′ Χοσάμ), Βουτσάς, Μπουτσάκης (71′ Πατρινός), Κωστανάσιος (46′ Κούατενγκ), Κόνρααντ, Κοκκίνης (58′ Άμπι)

Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράντζε, Λάμτσε, Ζαΐμι (73′ Νεχίμια), Παπούλης (73′ Ρόδης), Λεωνιδόπουλος, Τσίπρας, Σοκολάροβ, Ντούνης (14′ λ.τ Σάνι)

Επισκοπή-Αιγάλεω 1-1

Σκόρερ: Εμπόι 71′ – Αρναρέλλης 77′

Σε «λασπομαχία» εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Επισκοπής με το Αιγάλεω που δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Ο αγωνιστικός χώρος ήταν «βαρύς» αλλά και οι 2 ομάδες «κυνήγησαν» τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 71′ με τον Εμπόι, όμως ο Αρναρέλλης λίγο αργότερα (77′) βρήκε επίσης δίχτυα και το «Σίτι» έφυγε από την Κρήτη με τον βαθμό.

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Πολυχρόνης, Εμπόι, Σουμπασάκης, Πέτρου, Νοικοκυράκης, Νταρζίσιο.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος, Τριμμάτης, Αρναρέλλης, Τσιλιγκίρης, Καθάριος.

Ρόδος-Ηρόδοτος 1-0

Σκόρερ: Παπάζογλου 64′

Δια πυρός και σιδήρου κέρδισε η Ρόδος τον Ηρόδοτο με 1-0. Οι Κρητικοί στο πρώτο ημίχρονο απώλεσαν ορισμένες καλές ευκαιρίες με κορυφαίες όλων την κεφαλιά του Καντέ που αποκρούστηκε από το δοκάρι, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο δεύτερο μισό να βρουν δίχτυα και να πάρουν τη νίκη. Πιο συγκεκριμένα στο 64′, όταν ο Παπάζογλου σκόραρε με κεφαλιά.

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Χύσι (59′ Δελαπόρτας (82′ λ.τ Σουλάι), Καψάλης, Σάαντο, Μακρυδημήτρης, Μίγγος, Μάρκοβιτς, Σταματελόπουλος, Παπάζογλου, Αδαμάκης (40′ Τσάβες).

Ηρόδοτος (Τάτσης):Δερμιτζάκης, Λουμπάκης (68′ Βρεττός), Καργιωτάκης (68′ Γκίνη), Κόρτσαμ, Καντέ (80′ Αποστολίδης), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Γ. Κοιλιάρας, Δ. Κοιλιάρας, Χατζησάββας, Χαλκιαδάκης.

Κηφισιά-Καλλιθέα 1-0

Σκόρερ: Οικονομίδης 32′

Από ένα ημίχρονο είχαν Κηφισιά και Καλλιθέα στο παιχνίδι της Καισαριανής, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μουνιέ στο δεύτερο μισό, δεν ισοφάρισαν και έτσι η Κηφισιά επέστρεψε στις επιτυχίες.

Κηφισιά (Κούστας): Κολοβούρης, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης, Παπασάββας, Παυλάκης, Πρίτσας, Φελίπε Σόουζα, Τετέι.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Τσιντώνης, Μπουλούλης, Μουνιέ, Χατζηδίμπας, Κονέ, Ποζατζίδης.