Νίκες και πρωτιές για Ουαλία και Νησιά Φερόε

Στην πρεμιέρα της στο Nations League η Ουαλία είχε νικήσει στο Ελσίνκι 1-0 τη Φινλανδία. Το γκολ μάλιστα το βρήκε στα τελευταία λεπτά (80′) της αναμέτρησης. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο Κάρντιφ.

Πάλι γκολ στο τέλος (94′), πάλι 1-0. Με δύο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Η μόνη διαφορά ότι ο Γκάρεθ Μπέιλ αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Τη διαφορά έκαναν οι δύο Ουίλιαμς, αμφότεροι πέρασαν ως αλλαγή στο ματς. Ο Τζόναθαν έδωσε την ασίστ, ο Νέκο νίκησε τον Γκεοργκίεφ και η Ουαλία φαντάζει φαβορί για την πρώτη θέση στο τέταρτο γκρουπ της League B.

ΟΥΑΛΙΑ (Γκιγκς): Χένεσι, Ρόμπερτς (65′ Νέκο Ουίλιαμς), Λόκιερ, Αμπάντου, Ντέιβις, Σμιθ, Μόρελ, Μπέιλ, Μπρουκς (76′ Τζόναθαν Γουίλιαμς), Τζέιμς, Μουρ (61′ Ρόμπσον-Κάνου).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ντεμετζίεφ): Γκεοργκίεφ, Σισίνιο, Ντιμίτροφ, Νεντιάλκοφ, Γκοράνοφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ (82′ Κράστεφ), Καραμπέλιοφ, Ιβάνοφ (70′ Ντέλεφ), Καραγκέρεν, Κράεφ (61′ Ίλιεφ).

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ουαλία – Βουλγαρία 1-0 (94′ Νέκο Ουίλιαμς)

Ιρλανδία – Φινλανδία (19:00)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ουαλία 6
  2. Ιρλανδία 1
  3. Βουλγαρία 1
  4. Φινλανδία 0

Οι νησιώτες των Φερόε απολαμβάνουν  τη μοναξιά της κορυφής του πρώτου ομίλου της League D. Στην πρεμιέρα είχαν νικήσει  3-2 στο Τόρσχαβν τη Μάλτα. Κι αυτή τη φορά δεν έλειψε το άγχος, αρκούσε όμως ένα γκολ. Αυτό που πέτυχε ο Κλάεμιντ Όλσεν στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στην Ανδόρα.

ΑΝΔΟΡΑ (Άλβαρεθ): Γκόμες, Ρούμπιο (88′ Μπλάνκο), Γκαρσία, Λοβέρα, Σαν Νικολάς, Ρέμπες (69′ Μπερνάτ), Βιέιρα, Πουζόλ, Μαρτίνεζ, Κλεμέντε (24′ Αλεσάντρε Μαρτίνες), Αλαέζ.

ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (Έρικσον): Γκέστσον, Ντάνιελσεν, Βάτνστναλ, Νάτερσταντ, Ντάβιντσεν, Χάνσον, Βάντχαμαρ, Μπράντουρ Όλσεν, Μπιάρταλιντ (Μέινχαρντ Όλσεν), Κλάεμιντ Όλσεν (87′ Αντρέασεν), Γιοχάνενσεν (58′ Αντρέας Όλσεν).

Ανδόρα – Νησιά Φερόε 0-1 (31′ Κλάεμιντ Όλσεν)

Μάλτα – Λετονία (21:45)