Μαρσέιγ: Νίκη, 3-1 την Μπορντό, μετά από τρεις ισοπαλίες (video)

Mετά από τρεις ισοπαλίες με τη Λιλ, με τη Μετς και  στη Λιόν, όλες με 1-1, η Μαρσέιγ αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, ξεκόλλησε και έφθασε στην πρώτη της νίκη μετά από ένα μήνα, 3-1 την Μπορτντό στο «Βελοντρόμ».

Εν όψει της προσεχούς Τετάρτης με τους «ερυθρόλευκους» στο «Καραϊσκάκης», οι Μαρσεγέζοι άνοιξαν το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με τον Τοβέν. Ο Αμαβί στο 54′ μετά από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ έκανε το 2-0 και το αυτογκόλ του Πάμπλο ύστερα από δέκα λεπτά (64′) έφερε το 3-0.

το μόνο που κατάφεραν οι Γιρονδίνοι ήταν να μειώσουν στο 83′ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (3-1).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Τσάλετα-Τσαρ (87′ Ζερμέν), Αμαβί, Ρονζιέ (86′ Στρόοτμαν), Καμαρά, Σανσόν, Κουισόνς (74′ Γκέιγ), Μπενεντέτο (86′ Λουίς Ενρίκε), Τοβέν (78′ Ακέ).

ΜΠΟΡΝΤΟ (Γκασέ): Κοστίλ, Σαμπαλί, Μπαΐς, Πάμπλο, Μπενίτο (65′ Πουντζέ), Μπάσιτς, Οτάβιο, Ουντέν (71′ Ζερκάν), Μπεν Αρφά (66′ Μάτζα), Αντλί (66′ Χουάνγκ), Ντε Πρεβίγ (71′ Μπριάν).

Μαρσέιγ – Μπορντό 3-1

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με το ίδιο σκορ (1-0) την Άρσεναλ για την Premier League.. Οι πολίτες επικράτησαν 1-0 των κανονιέρηδων χάρη σε γκολ του Στέρλινγκ στο 23ο λεπτό και έφτασε τους επτά βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι διαχειρίστηκε περισσότερο το προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο μέρος. Κράτησε την μπάλα όσο χρειαζόταν, ενώ απορρόφησε την πίεση της Άρσεναλ, όταν εκείνη βγήκε πιο μπροστά.