Νίκη για Σουηδία 3-0 το Μεξικό, πανηγύρια και για τους δύο

Τρέλανε κόσμο η Σουηδία που σάρωσε 3-0 το Μεξικό, αλλά στα πανηγύρια συμμετείχαν και οι βαριά ηττημένοι που προκρίθηκαν επίσης στους 16 του Παγκοσμίου κυπέλλου, λόγω του σοκαριστικού 2-0 των Γερμανών από τη Νότια Κορέα.

Η ομάδα του Μάρκους Μπεργκ, συνέτριψε το… αγνώριστο σήμερα Μεξικό και πήρε πανηγυρικά την πρωτιά στον 6ο όμιλο. Οι 6 βαθμοί που είχαν μαζέψει τις προηγούμενες δύο αγωνιστικές οι Λατίνοι αποδείχθηκαν αρκετοί να καταλάβουν τη 2η προνομιούχο θέση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Σουηδία ήταν η ομάδα που έδειξε πως ήθελε παραπάνω τη νίκη. Οι Σκανδιναβοί με κύριο εκφραστή τους στον Μπεργκ, έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να είναι ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Η… δικαιοσύνη του ποδοσφαίρου, αποδόθηκε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ογκούστινσον να βρίσκει τον τρόπο με σουτ να νικήσει τον Οτσόα (ασίστ ο Μπέργκ), ξεκλειδώνοντας την άμυνα του Μεξικό. Στο 62′ και πάλι ο Μπέργκ κέρδισε πέναλτι, ο αρχηγός Γκράνκβιστ και πάλι δεν λάθεψε, κάνοντας το 2-0 που ουσιαστικά “κλείδωσε” την πρωτιά στον όμιλο για την ομάδα του.

Το τελικό 3-0, πέτυχε με αυτογκόλ ο Αλβάρεζ στο 74′, με τους Μεξικανούς από το σημείο εκείνο και έπειτα, να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στο τι γίνονταν στο παιχνίδι της Γερμανίας, παρά στο δικό τους παιχνίδι…

Διαιτητής: Nέστορ Πιτάνια (Αργεντινή)

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν (89′ Περάλτα), Γκουαδράδο (75′ Χεσούς), Γκαγιάρδο (65′ Φαμπιάν), Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

ΣΟΥΗΔΙΑ:  ​Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Λάρσον (57′ Σβένσον), Έκνταλ (80′ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ (68′ Τελίν), Τοϊβόνεν.