Νίκη και προσπέραση στην κορυφή για Λίβερπουλ (videos)

Ανακατατάξεις στην κορυφή του 5ου γκρουπ. Στην Αγγλία η Λίβερπουλ ξεπέρασε με 2-1 το εμπόδιο της επικίνδυνης Γκενκ και ανέβηκε στην 1η θέση του γκρουπ, καθώς η Νάπολι υπέπεσε σε γκέλα στο Σαν Πάολο απέναντι στη Σάλτσμπουργκ με 1-1.

Στο Λίβερπουλ ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε να ξεκουράσει Φιρμίνο και Μανέ, επειδή έρχεται και το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι και το παιχνίδι της ομάδας του δεν επηρεάστηκε. Ο Βαϊνάλντουμ με κοντινή προβολή άνοιξε από νωρίς το σκορ (14’), όμως το γκολ αυτό κοίμισε τους κόκκινους που έπαιξαν με την φωτιά και το πλήρωσαν.

Μία καρφωτή κεφαλιά του Σαματά έφερε το 1-1 λίγο πριν το τέλος του ημίχρονου (41’), με το γκολ αυτό να ξυπνάει την ομάδα του Κλοπ. Το 2-1 ήρθε στο 53ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν.

Η Γκενκ πίεσε στο τέλος, είχε δύο σημαντικές στιγμές για την ισοφάριση, όμως το τελικό 2-1 έφερε την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ μόνη στην κορυφή με 9 βαθμούς, αφού την ίδια στιγμή στην Ιταλία, η Νάπολι έπεσε θύμα έκπληξης.

Η Σάλτσμπουργκ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί πρόκρισης και σκόραρε με πέναλτι του Χάαλαντ (11’), ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ στους ομίλους!

Η ομάδα του Αντσελότι πέρασε στην αντεπίθεση κι έφτασε στην ισοφάριση με όμορφο συρτό σουτ του Λοσάνο στο 44’.