Νίκη με ανατροπή για το Αιγάλεω

Το Αιγάλεω επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή κατά την 30η αγωνιστική, καθώς με γκολ των Παπανικόλα και Δημητριάδη επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού Β γνωρίζοντας στο τέλος την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του “Στ. Μαυροθαλασσίτη”.
Ένα καταπληκτικό δεύτερο 45λεπτο αρκούσε στο Αιγάλεω να φθάσει στη νίκη και να επιστρέψει με εντυπωσιακό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα.
Οι “κυανόλευκοι” αν και βρέθηκαν να χάνουν από το 30ο λεπτό και το εύστοχο πέναλτι του Ηλιάδη, κατάφεραν να αντιδράσουν στην επανάληψη και με τις αλλαγές του Απόστολου Χαραλαμπίδη να φθάσουν στο 2-1 πανηγυρίζοντας το τρίποντο.
Με την 12η φετινή νίκη του το Αιγάλεω έφθασε τους 43 βαθμούς περνώντας εκ νέου στην 6η θέση και πλέον κοιτά το επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Τετάρτη κόντρα στον Καραϊσκάκη.
Στο πρώτο ημίχρονο το Αιγάλεω αν και έχασε μόλις στο 1ο λεπτό ευκαιρία με τον Μπαρμπαρούση δεν μπόρεσε να βρει τα πατήματά του δίνοντας τις ευκαιρίες στους “πράσινους” να απειλήσουν τα καρέ του Φυλακτού.
Στο 29ο λεπτό ο Θεοχάρης με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σιδερά ο οποίος ανατράπηκε απο τον Φυλακτό και ο Τσαγκαράκης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Ηλιάδης ευστόχησε για τον Παναθηναϊκό που με το 1-0 απέκτησε το προβάδισμα.
Ένα κακό πρώτο ημίχρονο για το Αιγάλεω που φρόντισε όμως να αλλάξει την αγωνιστική του εικόνα στο δεύτερο μέρος. Η είσοδος των Χοτζάλλι, Τριμμάτη και Δημητριάδη στο παιχνίδι ανέβασε “ταχύτητα” στην ομάδα που πίεσε τους “πράσινους” έχοντας την απόλυτη κατοχή της μπάλας.
Στο 47 ο Φυλακτός νίκησε τον Σαρδέλη στο σουτ που έκανε και ουσιαστικά έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση.
Στο 54 το City έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία όταν ο Τριμμάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ξενόπουλου, ο Χοτζάλλι στην επαναφορά έπιασε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας των “πράσινων” έδιωξε πάνω στη γραμμή.
Με κεκτημένη ταχύτητα το Αιγάλεω έφθασε κοντά στο γκολ στο 55 όταν ο Αναστασίου σούταρε απο τα αριστερά η μπάλα έφθασε στον Μπαρμπαρούση που με προβολή πήγε να κάνει το 1-1 ωστόσο οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού έδιωξαν σε κόρνερ.
Το Αιγάλεω συνέχισε να πιέζει με τους Χοτζάλλι και Πιαστόπουλο να χάνουν νέες ευκαιρίες για την ισοφάριση που ήρθε τελικά στο 74 οταν ο Δημητριάδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παπανικόλας με όμορφη κεφαλιά έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα που έφθασε στην ανατροπή στο 80 όταν ο Χοτζάλλι ανατράπηκε από τον Σιδερά, με τον Τσαγκαράκης να δίνει το πέναλτι. Ένα πέναλτι που εκτέλεσε ψύχραιμα ο Τάσος Δημήτριάδης διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1 που χάρισε την 12η νίκη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Α. Χαραλαμπίδης) : Φυλακτός, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Παναγιώτου, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος, Σταματάκης (46′ Δημητριάδης), Τσιλιγκίρης (46′ Τριμμάτης 93′ λ.τρ. Μπρέμπος), Αρναρέλλης (46′ Χοτζάλλι), Μπαρμπαρούσης (87’ Καλύβας)
Παναθηναϊκός Β (Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Θεοχάρης (87′ Ματσαδές), Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης (87′ Καρβούνης), Μαρτίνης, Αλμπάνης, Τσιριγώτης (73′ Μαραθωνίτης), Ηλιάδης.