Νίκη με παρατράγουδα

Πρεμιέρα με το… δεξί έκανε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014 η Βραζιλία, μια και επικράτησε 3-1 της Κροατίας, με ανατροπή δια… ποδός Νεϊμάρ και Όσκαρ.

Οι διοργανωτές αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Μαρσέλο στο 11’ έδειξαν πως έχουν τα ψυχικά αποθέματα και τη δύναμη και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νεϊμάρ (29’, 69’ πέν.) και Όσκαρ (91’), πανηγύρισαν το «τρίποντο» ενώπιον 61.000 οπαδών που γέμισαν την Arena της Corinthians.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πιέσουν για ένα γρήγορο τέρμα, παίρνοντας σημαντική… ώθηση από τους οπαδούς τους, ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για την Κροατία, αλλά η κεφαλιά του Όλιτς στο δεύτερο δοκάρι στο 8’ πέρασε άουτ.

Πήγαιναν… γυρεύοντας

Η… προειδοποίηση του Κροάτη επιθετικού δεν φαίνεται πως… ξύπνησε τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τη… βοήθεια του Μαρσέλο. Συγκεκριμένα, στο 11’ ο Όλιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, Γέλαβιτς και Νταβίντ Λουίς δεν άλλαξαν την πορεία της μπάλας και ο Βραζιλιάνος αμυντικός στον βηματισμό του, έστειλε την μπάλα στην εστία του Ζούλιο Σέζαρ.

Παρά το… σοκ από το αυτογκόλ, οι Λατίνοι προσπάθησαν άμεσα να αντιδράσουν, μια και οι Κροάτες έδωσαν πολύ χώρο και… έπαιξαν με τη… φωτιά. Δεν… κάηκαν στο 15’ με τους Νεϊμάρ και Φρεντ δεν μπήκαν στην πορεία της μπάλας, όπως και στο 23’ στην διπλή ευκαιρία με την παράλληλη του Νεϊμάρ και το δυνατό σουτ του Όσκαρ που έδιωξε ο Πλετίκοσα, αλλά… κάηκαν στο 29’ με… δράστη τον μεσοεπιθετικό της Μπαρτσελόνα. Ο πρώην άσος της Σάντος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην μεσαία γραμμή, έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα, αρχικά στο αριστερό δοκάρι του Πλετίκοσα και στην συνέχεια στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Μοιρασμένη… εκκίνηση

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους προς την εστία των Ευρωπαίων, οι οποίοι μετά τα πρώτα λεπτά, βγήκαν από το… καβούκι τους και αναζήτησαν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι σε θέση… οδηγού.

Κακή αρχή για τη διαιτησία

Ωστόσο, στο 69’ έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση, μια και ο διαιτητής Γιουίτσι Νισιμπούρα από την Ιαπωνία υπέδειξε πέναλτι σε πέσιμο του Φρεντ στην περιοχή, έπειτα από… ασθενές κράτημα του Λόβρεν και από τα… 11 βήματα ο Νεϊμάρ με αρκετή δόση τύχης, έκανε το 2-1 για την Βραζιλία. Η «σελεσάο» θέλησε να πετύχει κι άλλο τέρμα που θα «κλείδωνε» το τρίποντο, αλλά στο 77’ η κεφαλιά του Νταβίντ Λουίζ πέρασε άουτ, όπως και η νέα κεφαλιά του Φρεντ στο 80’.

Στα τελευταία λεπτά, η Κροατία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά στο 84’ ο Όλιτς «γκρέμισε» τον Ζούλιο Σέζαρ σε προσπάθειά του να απειλήσει, με αποτέλεσμα να υποπίπτει σε φάουλ, ενώ στο 90’ ο πορτιέρο των Βραζιλιάνων κράτησε τη νίκη, μια και έδιωξε το σουτ του Πέρισιτς και στην εξέλιξη της φάσης, ο Όσκαρ με το… μυτάκι έστειλε την μπάλα στην εστία του Πλετίκοσα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.