Νίκη με τρίποντη βόμβα Σπανούλη!

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 68-65 χάρις σε καλάθι του Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός πήρε το αδιάφορο ντέρμπι στο Φάληρο, αφού στο τέλος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 68-65. Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο ΣΕΦ αφού από την μία στα κρίσιμα σημεία υπέπεσε σε πολλά λάθη. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού από τον περασμένο Οκτώβριο.

Χρειάστηκε να περάσουν 4 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα για να καταφέρουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού να.. ματώσουν το διχτάκι στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός είχε μπει καλύτερο στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να μοιάζει σε πολύ καλή βραδιά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-0. Ο Φώτσης όμως με ένα μεγάλο τρίποντο ψυχολογίας έκανε το 6-3, αλλά ο Ολυμπιακός προσπαθώντας να ανοίξει τον ρυθμό του αγώνα έκανε το 10-3 με τον Βασίλη Σπανούλη, λίγο μετά την συμπλήρωση 5 λεπτών αγώνα.

Αυτό όμως ήταν το.. τέλος του Ολυμπιακού για το πρώτο ημίχρονο, μιας και από το σημείο αυτό και έπειτα ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του. Ολοκληρωτικά. Και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η αρχή έγινε με το 0-10 σερί του Παναθηναϊκού ο οποίος «χτύπησε» τον αντίπαλό του με το… ίδιο νόμισμα. Με γρήγορες επιθέσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» για 3:30 έμειναν στο μηδέν και την ίδια στιγμή ο Ούκιτς έδινε τον ρυθμό και ο Μοπατίστ εκτελούσε. Μάλιστα ο Κροάτης με buzzer beater από τα 6,75 μέτρα έκανε το 12-16.

Όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, άρχισε το δεύτερο. Ο Μπράμος πήρε την σκυτάλη από τον Ούκιτς και έκανε το 12-19, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει όλο και περισσότερο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους χωρίς τον αρχηγό τους στο παρκέ, αφού ο Διαμαντίδης δεν έδειξε να είναι σε καλή βραδιά στο ξεκίνημα του ματς με τον «Φράγκι» να μην έχει πρόβλημα να τον τραβήξει στον πάγκο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσα από το ζωγραφιστό και κυρίως με τις συνεργασίες των Πετγουει και Ντάνστον και μέχρι ενός σημείου τα κατάφερε, αφού ο σέντερ του Ολυμπιακού μείωσε σ ε17-21.

Όργια από Μαυροκεφαλίδη

Ο Παναθηναϊκός, όμως, ευτύχησε να έχει μεγάλη ποικιλία στο σκοράρισμά του, (17-25 ο Κάρι στο 14’) με τα υπόλοιπα 6 λεπτά να ανήκουν ολοκληρωτικά στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο Έλληνας παίκτης έκανε… πλάκα στην front line του Ολυμπιακού με τον Μπαρτζώκα να τα περιμένει όλα από τον Λοτζέσκι ο οποίος δεν επέτρεπε στους «πράσινους» να… τελειώσουν το ματς από το ημίχρονο. Ο Έλληνας σέντερ του Παναθηναϊκού, είναι χαρακτηριστικό, τελείωσε το ημίχρονο με 10 πόντους και 5/5 δίποντα, δημιουργώντας απίστευτους «πονοκεφάλους» στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού που είδε την ομάδα της να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ με 8 πόντους, χάρις σε τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου με την λήξη της δεύτερης περιόδου.

«Ερυθρόλευκο» σερί 13-0 και όλα από την αρχή

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν… καρμπόν με του πρώτου. Απλά η διαφορά είναι ότι ο Παναθηναϊκός είναι αυτός που σκόραρε πρώτος. Ο Ματσιούλις με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 29-41, με τον Ολυμπιακό να κάνει πέντε ολόκληρα λεπτά για να πετύχει καλάθι εντός πεδιάς. Ο πετγουει έκανε το 32-41 και λίγο αργότερα έγινε η φάση που… σημάδεψε την τρίτη περίοδο. Διαμαντίδης και Μπατίστ έχασαν διπλό… τετ α τετ και αντί να γίνει το 32-43, ήρθαν τα πάνω… κάτω. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 13-0 και έφτασε ακόμα και να προηγηθεί με 42-41. Ο Μαυροκεφαλίδης, όμως, συνέχισε να δίνει λύσεις για την ομάδα του και μάλιστα ήταν ο παίκτης που με δικό του σουτ από την γωνία έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 46-48 με την εκπνοή.

Θρίλερ μέχρι… τέλους

Εκρηκτική ήταν η αντίδραση των παικτών του Παναθηναϊκού οι οποίοι από τις πρώτες φάσεις της τελευταίας περιόδου πήρε και πάλι μια… καλή διαφορά. Με τρίποντο από τον Ραμέλ Κάρι και γκολ-φάουλ από τον Τζειμς Γκιστ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 46-54. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παλεύει για να μείνει κοντά στο σκορ και μετά από δύο πανομοιότυπα καλάθια των Σπανούλη και Μάντζαρη μείωσε σε 50-54. Οι «πράσινοι» είχαν και πάλι το… αντίδοτο και με πολύ γρήγορο 0-4 από την μεριά τους πήγαν και πάλι την διαφορά στο +8, 50-58 στο 34’. Οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Σλούκα έδωσαν και πάλι το παρών, 56-60, με τον Διαμαντίδη να «απαντάει» με δύο βολές, πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους, 56-62. Και ενώ ο Παναθηναϊκός ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα οι «πράσινοι» κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Σλούκας με τρίποντο μειώνει σε 59-62, βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Μετά από απίστευτα λάθη από Σπανούλη και Κάρι σε εκατέρωθεν αιφνιδιασμούς ο Ντάνστον με μία βολή έκανε το 60-62. Μία βολή του Κάρι και ένα ερμπολ του Μπράμος έφεραν το σκορ στο 60-63 και ο Σλούκας στο τελευταίο λεπτό έκανε το 63-63. Και μάλιστα μετά από νέο λάθος του Διαμαντίδη ο Σπανούλης έκανε το 65-63 και ενώ απέμεναν 23 δεύτερα για την λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός βρήκε τον δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού και με κάρφωμα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη τυο σκορ έγινε 65-65, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 4 δευτερόλεπτα για την τελευταία τους επίθεση και τον Σπανούλη να κάνει το 68-65 με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουει 7(1), Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 3(1), Παπαπέτρου 5(1), Σλούκας 12(4), Κόλινς 11, Σίμονς, Μάντζαρης 7(2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 3(1)

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3(1), Κάρι 10(1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 6(1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Παππάς, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8