Νίκη τίτλου 0-3 ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη

Νίκη τίτλου 3-0 πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη επί του Αστέρα. Στο πρώτο ημίχρονο αφού του ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μπίσεσβαρ και με τον Πασχαλάκη να κατεβάζει ρολά, ο δικέφαλος του βορρά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν. Στην επανάληψη ο πρωτοπόρος μπήκε αποφασισμένος να κυριαρχήσει και τα κατάφερε στη χιονισμένη Τρίπολη.

Ο Αστέρας είδε το σερί των πέντε αγώνων δίχως ήττα και των τεσσάρων συνεχόμενων νικών να τερματίζεται, ενώ ο Γιώργος Παράσχος γνώρισε την πρώτη του ήττα ως τεχνικός των Αρκάδων, που έμειναν στους 18 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που εξαρχής μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού. Εκφραστές σε αυτή την προσπάθεια ήταν κυρίως το δίδυμο Κυριακόπουλου-Τσιλιανίδη αριστερά και ο Καλτσάς από δεξιά. Ο τελευταίος μάλιστα, ξεκινώντας από θέση οφσάιντ, ανάγκασε τον Πασχαλάκη στην πρώτη σπουδαία επέμβαση του αγώνα στο 12’, όταν ο Έλληνας τερματοφύλακας των Θεσσαλονικέων απέκρουσε το τετ α τετ.

Στο 18’ ο Δικέφαλος του Βορρά διέκοψε την επιθετική νωθρότητα που τον χαρακτήρισε πριν και μετά τη φάση του Μπίσεσβαρ, που σκόραρε, όμως ο βοηθός Κωνσταντόπουλος, ακύρωσε το τέρμα, υποδεικνύοντας λανθασμένα οφσάιντ. Η φάση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να την… πέφτουν στους διαιτητές αμέσως μετά τη διακοπή του ημιχρόνου.

Η συνέχεια πάντως ανήκε ολοκληρωτικά στους Αρκάδες, που έχασαν πολλές καλές ευκαιρίες ως το 45’. Ο Τσιλιανίδης (25’) με σουτ αστόχησε από κοντά, ενώ ένα λεπτό αργότερα το «τσαφ» του Κρέσπο έφερε τη μπάλα στον Ιγκλέσιας, που με προβολή έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Το επόμενο «καυτό» δίλεπτο για τους εξαιρετικούς γηπεδούχους ήταν το 38’-39’, όταν πρώτα ο Μανιάς και στη συνέχεια ο ίδιος μαζί με τον Ιγκλέσιας, σε φάση που ξεκίνησε πάλι έπειτα από λάθος διώξιμο του Κρέσπο, ανάγκασαν τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Η εικόνα του β’ μέρους ήταν πολύ διαφορετική, κυρίως αναφορικά με την απόδοση των γηπεδούχων, πού ήταν σαφώς πεσμένοι επιθετικά. Η ώρα κυλούσε δίχως φάσεις και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα οι Θεσσαλονικείς φόρτσαραν, σκοράροντας δις και «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Πρώτα στο 65’, όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε εύστοχα το φάουλ, όπου φέρει ευθύνη για την αντίδρασή του και ο Παπαδόπουλος και λίγα λεπτά αργότερα (69’) ο Μαουρίσιο, που εκμεταλλεύτηκε άψογα την κάθετη του Μπίσεσβαρ και με τη μια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, καθόρισαν τον νικητή της αναμέτρησης, «σβήνοντας» το παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν απόλυτα το ρυθμό, ακόμα και στο τελευταίο 10λεπτο που έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Μάτος με δυο κίτρινες κάρτες σε πέντε λεπτά (74’, 79’). Μάλιστα κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ, χάρη στο αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου στις καθυστερήσεις.

Ο Σκούλας πήρε σωστές αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία, αλλά στην φάση του γκολ του Μπίσεσβαρ τον κρέμασε ο Κωνσταντόπουλος.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης (71’ Φερνάντεθ), Κώτσιρας, Ιγκλέσιας (87’ Δουβίκας), Μουνάφο, Καλτσάς, Βαλιέντε, Τσιλιανίδης, Μανιάς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (71’ Ελ Καντουρί), Ζαμπά (77’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (86’ Τόσκα), Ακπόμ