Νίκη του Τσιτσιπά στη Στοκχόλμη

Mετά από δίωρη μονομαχία, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε στη Στοκχόλμη τη νίκη σε βάρος του 29χρονου Αυστραλού Τζον Μίλμαν (Νο.33) με 6-4, 3-6, 6-3, πέρασε στη φάση των «8» της διοργάνωσης και θα παίξει στα προημιτελικά ATP τουρνουά για ένατη φορά φέτος!

Στην οκτάδα, πάντως, θα έχει σίγουρα μια δύσκολη αποστολή, αφού θα παίξει με έναν εκ των πολύ έμπειρων Φίλιπ Κολσράιμπερ, Φερνάντο Βερδάσκο.

Ο Τσιτσιπάς κράτησε το μπρέικ που έκανε στο πρώτο γκέιμ του αγώνα με τον Μίλμαν και καθάρισε το πρώτο σετ, όμως δεν έκανε το ίδιο και στο δεύτερο. Παρότι, «έσπασε» τον αντίπαλό του ξανά στο πρώτο γκέιμ, φάνηκε να μένει από ενέργεια στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο Μίλμαν να φέρει το ματς στα ίσα.

Το τρίτο σετ ήταν απολύτως ισορροπημένο μέχρι το 4-3, αλλά ο Στέφανος πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο σημείο αυτό και μετά σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη. Ο Μίλμαν, «εκτέλεσε» φέτος στο US Open τον Ρότζερ Φέντερερ!