Νίκησε 3-0 την Σπάρτη ο Ηρακλής, σοκ 2-2 με Πλατανιά στις καθυστερήσεις ο Εργοτέλης

Μετά από τέσσερα ματς με μία ισοπαλία και τρεις ήττες, ο Ηρακλής επέστρεψε στα τρίποντα, ξεκολλώντας από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο «Γηραιός» νίκηαε 3-0 την Σπάρτη, στην έκτη αγωνιστική της Football League.
Το σκορ άνοιξε στο 13’ ο Περόνε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον, ο οποίος έγινε σκόρερ στο δεύτερο τέρμα, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Γρήγορα έγινε και το 3-0 με τον Χασομέρη να νικάει τον Σταματόπουλο, μετά από ασίστ του Ντούνη.

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας έμεινε ο Απόλλων Λάρισας, που επιβλήθηκε 2-0 του Αήττητου Σπάτων, με γκολ του Πολέτο (45’) και Σουλιώτη (69’), ενώ έστειλε άλλες δύο φορές τη μπάλα στα δίχτυα, όμως τα τέρματα δεν μέτρησαν. Ο Αήττητος είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 74’, όμως μετά από προσπάθεια του Μαρουκάκη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

«Έμφραγμα» στις καθυστερήσεις υπέστη ο Εργοτέλης, που ισοφαρίστηκε από τον Πλατανιά και γκρεμίστηκε από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου, του Ιατρούδη (9’) και Μαζουλουξή (49’), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν στο τελευταίο πεντάλεπτο με τον Μπιανκόνι, ο οποίος μείωσε στο 85’ και ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στον Καραϊσκάκη η Παναχαϊκή, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι Πατρινοί έμειναν για δεύτερη σερί αγωνιστική στο «Χ», αυτή τη φορά, όμως, μπορούν να νιώθουν και τυχεροί, αφού τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχαν οι φιλοξενούμενοι. Συγκεκριμένα, στο 83’, οι Αρτινοί κέρδισαν πέναλτι με φάουλ του Σούλη στον Άλεξιτς, όμως ο ίδιος ήταν αυτός που διόρθωσε το λάθος του, αποκρούοντας την εκτέλεση του Ψιάνου και το σουτ στην επαναφορά από τον Άλεξιτς.

Με το τρίποντο έφυγε από τα Τρίκαλα ο Βόλος, επικρατώντας με 1-0. Οι Βολιώτες ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο, κάτι που εξαργύρωσαν σε γκολ πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με κεφαλιά του Μάντζη από σέντρα του Κότο. Δυσάρεστη έκπληξη η παρουσία του Ενγκουέμ, που μπήκε στο ματς στο 88’ και αποβλήθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα με κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Στον ουραγό Αιγινιακό ξέσπασε η Δόξα Δράμας, που επέστρεψε με 3-1 στις νίκες, μετά από δύο ήττες και μια ισοπαλία. Οι Δραμινοί στρίμωξαν τους φιλοξενούμενους και άνοιξαν το σκορ στο 19’ με τον Πέρεθ. Στο 30’ ο Κρητικός εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Αιγινιακού και διπλασίασε τα τέρματα. Αντίστοιχα, λάθος του τερματοφύλακα της Δόξας εκμεταλλεύτηκε ο Παπαδόπουλος για να μειώσει σε 2-1. Το μακρινό σουτ του Κουσκουνά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 53’, με τον ρυθμό από κει και πέρα να πέφτει.

Το θετικό της σερί συνέχισε η Κέρκυρα, που πέρασε με 2-0 από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μισό του ματς, όμως η Κέρκυρα ήταν αυτή που κατάφερε πρώτη να σκοράρει. Στο 56’ ο Σιατραβάνης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασίστ του Μότα, ενώ στο 67’ η κεφαλιά του Τουράμ έκανε το 2-0.