Νίκησε και ελπίζει σε παραμονή ο Απόλλωνας

Υπάρχει «ζωή» στον… πλανήτη Απόλλωνα. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πανηγύρισε νίκη, μετά από τέσσερις μήνες. Επικράτησε, στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» της 24ης αγωνιστικής στη Super League, του Παναιτωλικού με 2-1 και παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι της παραμονής.

Στο πρώτο ημίχρονο, στη Ριζούπολη, κυριάρχησαν τα αρκετά λάθη των ποδοσφαιριστών. Τα οποία, επέτρεπαν στους αντιπάλους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις απειλών. Αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία και για περίπου 20 λεπτά πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και πήραν μέτρα, όχι όμως και τα ηνία της αναμέτρησης.

Έφτασαν, πάντως, στο στόχο τους και μάλιστα σε καθοριστική χρονική στιγμή. Λόγω λανθασμένης απόφασης του διαιτητή, Μάνταλου, και ατυχίας του Γουίλιαν. Από το κεφάλι του οποίου, στο 44′, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Προηγήθηκε, όμως, επιθετικό φάουλ του Στόουκς στον Ρόσα, μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Ναδάλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «ελαφρά ταξιαρχία» μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο. Ήταν αυτή που αναζήτησε πιο ορθολογικά και με περισσότερες αξιώσεις το γκολ και το πέτυχε στο 58’, μετά από ωραία ενέργεια του Αλμπάνη. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί. Παρ’ όλα αυτά έφτασαν στο γκολ με τον Ντίας στο 70′. Όμως οι γηπεδούχοι, παρά το άγχος, διαχειρίστηκαν το υπολειπόμενο διάστημα σωστά και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Έτσι, μετρούν 19 βαθμούς και συγκατοικούν στην 14η θέση με την Κέρκυρα. Ο Παναιτωλικός παραμένει 10ος με 29 πόντους και έχασε ευκαιρία να πλησιάσει στην πεντάδα.