Νικητής ο Στέφανος Τσιτσιπάς 2-1 σετ τον Αντρέι Ρούμπλεφ σε αγώνα θρίλερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ (6-1, 4-6, 7-6) τον Αντρέι Ρούμπλεφ για τη δεύτερη αγωνιστική του ATP finals τένις του Λονδίνου και με 1-1 ρεκόρ έμεινε «ζωντανός» για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 23χρονου Ρώσου (Νο.8) με 6-1, 4-6, 7-6(6) σε μια ώρα και 55 λεπτά και διατήρησε τις ελπίδες για υπεράσπιση του περσινού τίτλου του.

Θα χρειαστεί, βέβαια, τώρα να κάνει την υπέρβαση, αφού την Πέμπτη (19/11, 22.00) θα αναμετρηθεί σε «τελικό» με τον Ναδάλ, που επίσης έχει μία νίκη στο Group London 2020. Ο Τιμ, από την άλλη, μπορεί να είναι πιο χαλαρός, αφού με τη νίκη του Στέφανου εξασφάλισε την πρόκριση στην τετράδα ως πρώτος!

Ο μόνος που είναι σίγουρα εκτός είναι ο Ρούμπλεφ, που δεν έχει ούτε καν μαθηματικές ελπίδες για κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Το καλό είναι ότι ο Στέφανος φάνηκε να πατάει πολύ καλύτερα στα πόδια του σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας. Μπορεί, λοιπόν, ο Ράφα να είναι το φαβορί για την πρόκριση, όμως όλα μπορούν να γίνουν, ειδικά σε αυτή την επιφάνεια!

Ο Στέφανος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, σερβίροντας και επιστρέφοντας εξαιρετικά, με αποτέλεσμα να «γράψει» το 1-0 σε μόλις 19 λεπτά!

Στη συνέχεια, ωστόσο, ο Ρούμπλεφ άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του, να σερβίρει εξαιρετικά (στο δεύτερο σετ έχασε μόνο έναν πόντο στο πρώτο σερβίς του!) και να βάζει σαφώς πιο δύσκολα στον Στέφανο. Ο 22χρονος τενίστας, πάντως, είχε δύο ευκαιρίες για το μπρέικ στο 3-3, όμως ο Ρώσος σέρβιρε όπως έπρεπε και έμεινε όρθιος στη διεκδίκηση της νίκης.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, σε ένα κακό service game του Στέφανου στο 4-5, ο Ρούμπλεφ σημείωσε το μπρέικ με μηδέν και πήρε το σετ!

Παρά το.. σοκ της απώλειας του σετ, ο Στέφανος συνέχισε να πιέζει και είχε, μάλιστα, και πέντε μπρέικ πόιντ στο 1-1 του τρίτου. Ο Ρούμπλεφ, όμως, βρήκε πέντε πρώτα σερβίς και δεν παρέδωσε τα όπλα!

Το σετ πήγε σε τάι μπρέκ, όπου ο Στεφ προηγήθηκε με 5-2, ωστόσο όχι μόνο έχασε το προβάδισμα αλλά είδε και τον αντίπαλό του να έχει ματς πόιντ στο 5-6! Για καλή του τύχη, όμως, υπέπεσε σε διπλό λάθος (6-6) και ακολούθησαν δύο σερί πόντοι για να φτάσει τελικά στη δραματική νίκη ο Στέφανος!