Νταμπλούχος μετά από 45 χρόνια η ΑΕΚ του Αλμέιδα 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό κυπέλλου

Νταμπλούχος για τρίτη φορά στην ιστορία της και μετά από 45 χρόνια η ΑΕΚ. Η Ένωση στο άδειο Πανθεσσαλικό έδειξε πως το ήθελε περισσότερο, νίκησε τον ΠΑΟΚ 2-0 στον τελικό κυπέλλου και άρπαξε πανάξια το τρόπαιο. Η αρμάδα του Αλμέιδα μπορεί να έπαιζε από το 6΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρότα, αλλά απέδειξε πως είναι ικανή να ξεπερνά τα εμπόδια και να φθάνει στο στόχο.

Η ΑΕΚ βρήκε απέναντί της έναν ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε επιθετικά, προδομένος και στον Βόλο, από τις αδυναμίες του.

Αλμέιδα και Λουτσέσκου κλήθηκαν για αναπροσαρμογή σχεδίου σε μόλις έξι λεπτά παιχνιδιού. Η αποβολή του Λάζαρου Ρότα με απευθείας κόκκινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες του τελικού με το… καλησπέρα, αναγκάζοντας την Ένωση να κινηθεί πιο έξυπνα στο παιχνίδι της παρά το γεγονός πως η πρώτη ευκαιρία της ανήκε με την εξ επαφής προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία και τη σπουδαία επέμβαση του Κοτάρσκι.

Η ενέργεια του Έλληνα μπακ να ανατρέψει τον Τάισον στο 5′, «κυνηγώντας» μία βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και βγαίνοντας μόνος του απέναντι στον Στάνκοβιτς, οδήγησε τον Ρότα στα αποδυτήρια. Καταγράφοντας -μάλιστα- και μία σχετική πρωτιά καθώς πήρε την γρηγορότερη κόκκινη κάρτα στην ιστορία των τελικών του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Πινέδα βρέθηκε στα δεξιά της άμυνας των τυπικά γηπεδούχων του τελικού, έχοντας μπροστά του έναν ορεξάτο και άκρως επικίνδυνο Τάισον που εξελίχθηκε σε σημείο αναφοράς για τους Θεσσαλονικείς στο α΄ημίχρονο αλλά φάνταζε απελπιστικά μόνος του.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τα ηνία του ματς, καταγράφοντας σπουδαίες ευκαιρίες που βρήκαν όμως σε ετοιμότητα τον Στάνκοβιτς. Μόλις στο 11′, οι ασπρόμαυροι προειδοποίησαν με το σουτ του Σβαμπ να περνάει λίγα εκατοστά έξω από το δοκάρι του συμπατριώτη του πορτιέρε της ΑΕΚ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σάστρε νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και κρατώντας με μαεστρία τα μετόπισθεν απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν βρήκε τρόπο να εκμεταλλευτεί το αβαντάζ του, η ΑΕΚ «χτύπησε» με τον Μουκουντί. Από ένα αχρείαστο φάουλ του Δικεφάλου του Βορρά, η Ένωση έφερε… κόσμο στην περιοχή του Κοτάρσκι, ο Ελίασον «εκτέλεσε» στο 26′ και ο Μουκουντί τελείωσε τη φάση με υπέροχο πλασέ για το 1-0!

Η ΑΕΚ είχε φέρει το ματς στα μέτρα της, στήνοντας με την πλάτη στον τοίχο τους Θεσσαλονικείς που «κουβαλούσαν» την πίεση για αντίδραση και αποτέλεσμα. Και πάλι όμως, ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε «δέσμιος» της αναποτελεσματικότητας του, πετώντας ευκαιρίες. Στο 30′, ο Στάνκοβιτς είχε και πάλι απάντηση – με διπλή προσπάθεια, στο γύρισμα του Κωνσταντέλια από τα αριστερά και στην κεφαλιά του Σβαμπ ενώ στο 39′ ο νεαρός μπαλαντέρ του ΠΑΟΚ, σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή χωρίς αποτέλεσμα.

Ο επίλογος του α΄ημιχρόνου μπήκε με το δοκάρι του Σάστρε, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των τυπικά φιλοξενούμενων που δεν βρήκαν ποτέ απάντηση απέναντι σε μία σκληρή ΑΕΚ που έχει αποδείξει πως ξέρει να παίρνει αυτό που θέλει στο γήπεδο. Και στο πρώτο 45λεπτο βρήκε το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε, με το σουτ του Αουγκούστο μόλις στο 46΄αλλά η ΑΕΚ φρόντισε να ισορροπήσει άμεσα το ματς στο β΄ ημίχρονο και να αναχαιτίσει από νωρίς κάθε ορμή του αντιπάλου της, μην επιτρέποντας στους Θεσσαλονικείς να απειλήσουν, ακόμη και να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Στάνκοβιτς.

Σκυτάλη πήραν οι πάγκοι των δύο ομάδων, με τον μεν Αλμέιδα να φρεσκάρει πρόσωπα, προχωρώντας σε τριπλή αλλαγή, δεδομένου πως η ΑΕΚ ανταποκρινόταν εξαιρετικά στο παιχνίδι της και το δε Λουτσέσκου να παρεμβαίνει ριζικά, κινούμενος με τριάδα στα μετόπισθεν σε ένα 3-5-2 στη λογική να εντείνει πίεση και επίθεση για το γκολ της ισοφάρισης.

Μπροστά όμως αποδεδειγμένα και δη απέναντι στην πιο καλοδουλεμένη ομάδα του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ απλά δεν μπορούσε. Ό,τι κι αν επιχείρησαν Αουγκούστο, Τζίμας και ο Βιεϊρίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έβρισκαν τείχος. Η ΑΕΚ στεκόταν όρθια, το πίστευε και το αριθμητικό μειονέκτημα αποτυπωνόταν μόνο στα στατιστικά. Η ομάδα που το ήθελε περισσότερο, επρόκειτο να το σηκώσει και πανάξια στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Και αυτή ήταν η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα.

Της έλειπε όμως το κερασάκι στην τούρτα. Και ο Πάολο Φερνάντες, προερχόμενος από τον πάγκο, σε ένα γήπεδο που γνωρίζει καλά, με μία φανταστική ντρίπλα πέρασε τον Ίνγκασον και πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 2-0.

Φέλιξ Μπριχ έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, δείχνοντας ότι είναι ένας από τους κορυφαίους διαιτητές στον κόσμο. Σωστά αποβάλει τον Ρότα στο 6’, διαχειρίζεται το ματς όπως πρέπει για να μην βγάλει πολλές κάρτες και το άφηνε αρκετά να παιχτεί, παρά τις εκατέρωθεν διαμαρτυρίες.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (Γιόνσον 60’), Γκατσίνοβιτς (Φερνάντεζ 85’), Πινέδα (Σιντιμπέ 60’), Ελίασον (Μάνταλος 81’), Λιβάι Γκαρσία(Άμραμπατ 60’), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Βιεϊρίνια 60’), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (Κεντζιόρα 85’), Ράφα Σοάρες (Μπίσεσβαρ 60’), Σβαμπ (Ελ Καντουρί 77’), Αουγκούστο, Αν. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (Τζίμας 85’), Τάισον, Μπράντον Τόμας.