Ντεμπούτο με γκολ ο Σαβιέρ στο φιλικό 3-0 του Παναθηναϊκού επί της Μαρκό

Με τον Σαβιέρ να κάνει ντεμπούτο με γκολ και καλή παρουσία, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 την Μαρκό σε φιλικό ματς, δείχνοντας πολλά από τα στοιχεία που θέλει ο Ντάνι Πογιάτος, όπως πίεση, ρυθμό και γκολ.

Τα γκολ πέτυχαν ο Μακέντα με προβολή στο 4’, ο Σαβιέρ με σουτ στο 37’ και ο Σπύρος Τζαβίδας από ασίστ του… αδερφού του, Μάριου, ο οποίος επίσης ξεχώρισε στην επανάληψη για την μαχητικότητά του.

Ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό έκανε και ο Βέλεθ, ωστόσο η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν δέχτηκε πίεση από την ομάδα των Μεσογείων, όσο εκείνος αγωνίστηκε, συνεπώς δεν «φάνηκε» τόσο πολύ.

Στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση του 4-3-3 σε όλο το ματς, αλλά και επτά παικτών από την Ακαδημία στην βασική 11άδα, με την είσοδο άλλων οκτώ στην επανάληψη!

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Παναθηναϊκός (4-3-3): Διούδης (32’ Ξενόπουλος, 57’ Χριστογεώργος), Σαμαράς (46’ Τουρκοχωρίτης), Καραγιάννης (57’ Σιδεράς), Βέλεθ (46’ Μαυρομμάτης), Ζαγαρίτης (57’ Λαζαρίδης), Αλεξανδρόπουλος (46’ Αγιούμπ), Αθανασακόπουλος (46’ Μπουζούκης), Σερπέζης (57’ Σ. Τζαβίδας), Χατζηγιοβάνης (46’ Αϊτόρ), Μακέντα (46’ Μ. Τζαβίδας), Σαβιέρ (46’ Εμμανουηλίδης).

Μαρκόπουλο (3-5-2): Χαλκίδης (57’ Κακαγιάς), Κοντογιάννης (83’ Σκουρλής), Ντούμπερετ, Νικολόπουλος, Ηρακλής, Μανδαμαδιώτης, Γκεμίσης, Δρόσης, Κατσικογιάννης, Κόκκας (46’ Τσεβάς), Γκούλιας (57’ Γκριμέκης).