Ντροπιαστική ήττα για τον Παναθηναϊκό 81-48 απ’ τον Ερυθρό Αστέρα

Αγνώριστος ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πιο βαριά ήττα του στη Euroleague, χάνοντας με 31 πόντους διαφορά και 81-48 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρουσίασε κάκιστο πρόσωπο, ειδικά στην επίθεση όπου σημείωσε μόλις 48 πόντους, τη δεύτερη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του στην EuroLeague ενώ το -31 συνιστά και την πιο βαριά ήττα στην ιστορία του στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι φάνηκε να ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Καλές άμυνες και προβάδισμα με 2-6 στο 3′ ξεκινώντας με 3/4 εντός παιδιάς. Κάπου εκεί μπήκε και η… τελεία. Ο Νέιτ Ουόλτερς έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των Σέρβων σημειώνοντας 10 σερί πόντους, ο Κάλινιτς τον ακολούθησε και κάπως έτσι ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε επιμέρους 19-2 με αποτέλεσμα να φτάσει στο 21-8 (!!) έως τη λήξη της πρώτης περιόδου. Όπερ και σημαίνει ότι οι πράσινοι πέτυχαν μόλις ένα καλάθι σε διάστημα επτά λεπτών έχοντας 1/11 σουτ από εκείνο το σημείο και μετά.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς με ένα 6-0 στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 21-14 στο 14′. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός είχε επαφή με το σκορ. Έκτοτε άρχισε να βλέπει και πάλι το καλάθι του Ερυθρού Αστέρα ως… κουμπότρυπα, με το ένα λάθος να διαδέχονταν το άλλο και η αστοχία να είχε γίνει συνώνυμη της ελληνικής ομάδας, Αποτέλεσμα; Η διαφορά να εκτοξευθεί στο +19 (39-20) για τους γηπεδούχους καθώς η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν… μπορούσε με τίποτα να βρει σκορ.

Προς το τέλος του ημιχρόνου τα κλεψίματα του Σαντ-Ρος προσπάθησαν να… περισώσουν την κατάσταση με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια στο 39-26. Στο πρώτο μισό του ματς, ο Παναθηναϊκός είχε 1/10 τρίποντα και 13 λάθη (!) ενώ οι γηπεδούχοι μέτρησαν αντίστοιχα 12/20 δίποντα, 4/9 τρίποντα και +6 ριμπάουντ (17-11). Ο Νέιτ Ουόλτερς είχε 14 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Μέικον είχε 8 πόντους (αλλά και 3 λάθη, όσα και ο Φέρελ).

Παρόλα αυτά δεν υπήρξε και ανάλογη συνέχεια καθώς δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα στην 3η περίοδο. Αν και αρχικά η ελληνική ομάδα πλησίασε στους 11 πόντους (39-28) στη συνέχεια η «ψαλίδα» άρχισε και πάλι να «ανοίγει» για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να φτάσει και πάλι στους 19 πόντους (47-28 στο 24′ και 53-34 στο 27′) πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 57-36! Τίποτε δεν λειτουργούσε σωστά για τον Παναθηναϊκό έχοντας πετύχει μόλις 10 πόντους στην 3η περίοδο έχοντας συνολικά 1/14 τρίποντα!

Η διαφορά άρχισε να παίρνει τεράστιες διαστάσεις στην τελευταία περίοδο καθώς οι «πράσινοι» είχαν παραδοθεί άνευ όρων στον Ερυθρό Αστέρα ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48