ΝΒΑ: Σπερς – Θάντερ 121-112 με ασταμάτητο Όλντριτζ (video)

Από τη στιγμή που ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ… σάρωνε ό,τι έβρισκε στο διάβα του οι Σπερς είχαν ξεκάθαρα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με τους Θάντερ και το φινάλε τους βρήκε νικητ΄ές με 121-112.

Ο Όλντριτζ δεν είχε αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα της Οκλαχόμα και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους, που αποτελεί ρεκόρ της φετινής σεζόν στο πρωτάθλημα. Στα επί μέρους ο 34χρονος άσος είχε 19/22 δίποντα, 0/1 δίποντο, 1/2 βολές και 6 ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Σπερς τον ακολούθησαν σε απόδοση ο ΝτεΖούντε Μάρεϊ με 17 πόντους (8 ριμπάουντ και 10 ασίστ) και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 16 πόντους (9 ασίστ).

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 27 πόντους, ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 21 πόντους και ο Κρις Πολ 19 πόντους.

Σημειωτέον ότι οι Σπερς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στην τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά, δημιούργησαν μικρή διαφορά (+8) και την κράτησαν μέχρι το φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-30, 56-57, 92-84, 121-112