Νύχτα ντροπής για την ΑΕΚ 0-3 από κάποια… Ζόρια στο ΟΑΚΑ

Ντροπιαστική ήττα με 0-3 για την 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League γνώρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ από την Ουκρανική Ζόρια. Πλέον η υπόθεση πρόκριση στους 32 για την Ένωση δυσκόλεψε αφάνταστα.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με φανερή την απουσία του τιμωρημένου Μάνταλου, ενώ στην επανάληψη προέκυψε πανωλεθρία… Ο τραγικός διαιτητής Αλιάρ Αγκάγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν που άφησε την ΑΕΚ με δέκα παίκτες με δύο κίτρινες στον Σάκχοφ, η πρώτη ανύπαρκτη, η δεύτερη στο 49’ αμφιλεγόμενη, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη μορφή που πήρε το παιχνίδι στο β΄ μέρος.

Η Ένωση ήταν παντελώς ακίνδυνη σε όλο το πρώτο μέρος, με τον Μάσιμο Καρέρα να κάνει ένα κάκιστο κοουτσάρισμα από τον πάγκο, και στο δεύτερο ημίχρονο μετά την αποβολή ήρθε και η… ταπείνωση με τα τρία γκολ των Ουκρανών από Χρόμοφ (61′), Καμπάγεφ (75′) και Γιουρτσένκο (πεν. 86′).

Πλέον, τόσο η ΑΕΚ όσο και η σημερινή της αντίπαλος είναι ισόβαθμες με 3 πόντους έκαστη, την ώρα που Λέστερ και Μπράγκα φαντάζουν φαβορί, με 10 κι 7 αντίστοιχα, δύο «στροφές» πριν τη λήξη της φάσης των ομίλων.

Στο πρώτο ημίχρονο, η «Ένωση» μπήκε αποφασισμένη να επιβάλει τον ρυθμό της από νωρίς και να σκοράρει όσο πιο γρήγορα γινόταν, για να διαχειριστεί στη συνέχεια το προβάδισμά της.
Με πίεση ψηλά, πήρε την κατοχή της μπάλας και έψαξε το γκολ είτε από στημένες μπάλες είτε από ατομικές πρωτοβουλίες, όπως του Λιβάγια, ή του Ινσούα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο μετά το 10λεπτο, παίζοντας και 4-4-2 σε φάση άμυνας, για να «παγώσουν» τον ρυθμό και κατάφεραν να εκμηδενίσουν τους κινδύνους για την εστία του Σεβτσένκο.

Η έλλειψη καλής τελικής ενέργειας έξω από την αντίπαλη περιοχή και γενικώς η επιθετική ανάπτυξη στο τρίτο μισό συνέχισαν να αποτελούν «ζητήματα» για την ΑΕΚ, που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και να καταγράφει «καθαρή» φάση για γκολ μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

«Αρκούμενη» μόνο σε κάποια ακόμα κερδισμένα φάουλ -όπως την απευθείας εκτέλεση του Τάνκοβιτς στο 33’- και κόρνερ, την ώρα που η Ζόρια πάτησε κι αυτή μια φορά την περιοχή του Αθανασιάδη, αλλά τον Μπακάκη να διώχνει το σουτ του Καμπάιεβ.

Ενώ είχε και την… τελευταία λέξη στο πρώτο 45λεπτο, με τον Τσιγκάνικς να βρίσκεται σε θέση βολής, μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη στο 41’.

Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήρθε στο 52′ με ένα δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Σεφτσένκο με το ένα χέρι, ωστόσο ένα δεκάλεπτο αργότερα τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους κιτρινόμαυρους. Στο 61′ ο Τσίγκανικς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης βγήκε να απομακρύνει κάνοντας όμως ένα ολέθριο λάθος καθώς η μπάλα στρώθηκε στον Χρόμοφ, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Καρέρα έριξε στο ματς Γαλανόπουλο και Ανσαριφάρντ αντί Μπακάκη και Τάνκοβιτς γυρνώντας τον σχηματισμό με τετράδα στην άμυνα, με τον Σβάρνα δεξί μπακ.

Ο τελευταίος στο 68′ από ένα γέμισμα που δεν είχε καμία τύχη λίγο έλειψε να ισοφαρίσει για την ΑΕΚ καθώς ο Σεφτσένκο δεν υπολόγισε την τροχιά της μπάλας, η οποία βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Επτά λεπτά πιο μετά μπήκε και η… ταφόπλακα για την ΑΕΚ όταν ο Καμπάγεφ στο 75′ ξεμαρκαρίστηκε και από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε με καλοζυγισμένο σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 84′ ο Λιβάια θα μπορούσε απλά να μειώσει στο σκορ, αλλά το γυριστό του σουτ δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ο διασυρμός ολοκληρώθηκε για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος έκανε πέναλτι, ο Γιουρτσένκο το εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το τελικό 0-3.

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Αθανασιάδης, Σβάρνας (82’ Βασιλαντωνόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (65’ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Σιμόες (87’ Μαχαίρας), Κρίστιτσιτς, Ινσούα, Λιβάγια, Τάνκοβιτς (65’ Ανσαριφάρντ).

Ζόρια (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεβτσένκο, Φαβόροβ, Βέρνιντουμπ, Αμπού Ανά, Τσιγκάνικς, Κοτσέρχιν (82’ Λούνοβ), Ιβανισένια, Γιουρτσένκο, Καμπάιεβ, Χλάντκι (63’ Ναζαρίνα), Χρομόβ.