Ο Άγιαξ με ανατροπή 1-3 στο Ντόρτμουντ την Μπορούσια

Ο Άγιαξ, μετά τη νέα νίκη του με 3-1 επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ προκρίθηκε ως πρώτος και αήττητος από τον 3ο όμιλο του Champions League. Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε ξανά την Μπεσίκτας, με 4-0 αυτή την φορά και η δεύτερη θέση του γκρουπ θα ξεκαθαρίσει,  στο παιχνίδι των Γερμανών με τους Πορτογάλους, την επόμενη αγωνιστική…

Το 4Χ4 έκανε ο Άγιαξ που επικράτησε με 3-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία έπαιζε για πάνω από μια ώρα με παίκτη λιγότερο. Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση με τον Μπέλιγχαμ να χάνει την ευκαιρία να τους βάλει μπροστά στο σκορ μόλις στο 8’ και τον Αζάρ να τον… μιμείται, πέντε λεπτά μετά.

Με την απευθείας κόκκινη κάρτα που κακώς είδε ο Χούμελς στο 29’, η Ντόρτμουντ έμεινε με 10 παίκτες. Ωστόσο αυτή πέτυχε το γκολ, από μια ακόμα αμφισβητούμενη απόφαση στην αναμέτρηση…

Όταν στο 34ο λεπτό ο Μπέλιγχαμ έπεσε κάτω σε φάση με τον Μαζραουί, ο Άγγλος ρέφερι έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το ματς, αλλά με την βοήθεια της τεχνολογίας τελικά καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ρόις στο 37΄. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου, ο Κόμπελ είπε «όχι» στον Μπερχούις, διατηρώντας το 1-0.

Ο «Αίαντας» έφτασε στο 1-1 στην πρώτη του αξιόλογη φάση, με τον Άντονι να σεντράρει από δεξιά, τον Πόνγκρατσιτς να διώχνει με κεφαλιά πίσω, αλλά να «στρώνει» ουσιαστικά την μπάλα στον Τάντιτς, που σκόραρε με προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 72’!

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Άγιαξ, ο οποίος κόντρα στην ροή του αγώνα πέτυχε το 1-2 στο 83ο λεπτό, με τον Αλέ να κερδίζει τον Ακάνζι στον αέρα με κεφαλιά.

Μάλιστα, οι Ολλανδοί εκμεταλλεύθηκαν την -ψυχολογική και σωματική- κούραση των γηπεδούχων και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα, με τον Κλάασεν να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στο έτερο ματς του γκρουπ, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε το 2Χ2 απέναντι στην Μπεσίκτας, μέσα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σκοράροντας ξανά τέσσερις φορές απέναντι της, αυτή την φορά νικώντας με 4-0 μάλιστα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έχοντας δοκάρι στο 9’ σε σουτ του Παουλίνιο από τα έξι μέτρα και μια ακόμα μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 11’, με τον ίδιο παίκτη.