Ο Άγιαξ πήρε 3-0 το ντέρμπι με τη Φέγενορντ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Φέγενορντ ο Άγιαξ.

Ο «Αίαντας» εκμεταλλεύτηκε άψογα το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε η ομάδα του Ρότερνταμ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και επιβλήθηκε 3-0.

Ένα απερίσκεπτο φάουλ του Γιούστε στο πέμπτο μόλις λεπτό του παιχνιδιού αποδείχτηκε οδυνηρό για τη Φέγενορντ. Ο διαιτητής αρχικά έδειξε κίτρινη κάρτα, αλλά αφού συμβουλεύτηκε το VAR έστειλε –σωστά- τον 22χρονο αμυντικό πολύ πρόωρα στα αποδυτήρια.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 22’ ο Μπέιλοου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σουτ του Ντε Γιονγκ και ο Άγιαξ έκανε το 1-0.

Τα τέρματα διπλασίασε «κεραυνός» του Ζίγες λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στο 80’ ο Τάντιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από γύρισμα του Νέρες.