Ο αγώνας που έκρινε το πρωτάθλημα

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της σεζόν 2001-02, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε έναν αγώνα που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον πρωταθλητή. Οι “ερυθρόλευκοι” χρειάζονταν μόνο νίκη, ενώ η “Ένωση” ήταν ικανοποιημένη και με την ισοπαλία. Οι “κιτρινόμαυροι” ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα, τον οποίο είχε ανατρέψει ο Στέλιος Γιαννακόπουλος ένα λεπτό νωρίτερα. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Αλέξης Αλεξανδρής θα φέρει το ματς στα ίσα με ένα υπέροχο γυριστό, ύστερα από σέντρα του Χρήστου Πατσατζόγλου.

Ο μέσος του Ολυμπιακού στο 52′ από δημιουργός θα γίνει εκτελεστής και με κοντινή κεφαλιά, θα δώσει το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” με 2-1. Στο 58′, ο Αλεξανδρής θα εκμεταλλευτεί την ασυνεννοησία των Χιώτη και Φερούζεμ και θα κάνει το 3-1. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βασίλη Τσιάρτα στο 76ο λεπτό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού(4-2), ενώ το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με τον Βασίλη Λάκη σε 4-3 στο 94΄. Ο Ολυμπιακός πήρε το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ υπερισχύοντας στα μεταξύ τους παιχνίδια.