Ο Άλβαρες που πήρε η Σίτι πέτυχε έξι γκολ στο Κόπα Λιμπερταδόρες

Ο Χουλιάν Άλβαρες αποκτήθηκε από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πλήρωσε το ποσό των 17 εκατ. ευρώ στη Ρίβερ Πλέιτ και έκανε δικό της έναν ιδιαίτερα ταλαντούχο επιθετικό. Ο σέντερ φορ έχει παραμείνει δανεικός στον σύλλογο της Αργεντινής και από το καλοκαίρι αναμένεται να ενσωματωθεί στους «σίτιζενς».

Ο Άλβαρες συνεχίζει να βγάζει… μάτια στην πατρίδα του και να αποδεικνύει γιατί θεωρείται ταλαντούχος επιθετικός. Όπως έκανε και στο πρόσφατο ματς της Ρίβερ Πλέιτ με αντίπαλο την Αλιάνσα Λίμα από το Περού για το Κόπα Λιμπερταδόρες, ματς στο οποίο σκόραρε έξι φορές!

Ο Άλβαρες, άνοιξε το σκορ στο 15’ και τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 2-0, ενώ το 3-0 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 41’. Στο 54’ πέτυχε καρέ για το 5-0, αφού ένα λεπτό νωρίτερα ο Σιμόν είχε σκοράρει, ενώ τρία λεπτά αργότερα έκανε… πενταρέ!

Ο Γκόμες στο 79’ έγραψε το 7-0 για τη Ρίβερ, με τον Άλβαρες στο 83’ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το 8-0 και το έκτο προσωπικό του τέρμα, με τον Ερνάντες να βάζει το γκολ της τιμής με πέναλτι στο 89’ για τους φιλοξενούμενους.