Ο Άοσμαν πλήγωσε τον φλύαρο Παναθηναϊκό 1-1 στη Νίκαια

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, αλλά δεν καθάρισε το ματς με τον Ιωνικό στη Νίκαια και την πάτησε καθώς στο τέλος οι γηπεδούχοι απάντησαν και τσίμπησαν την ισοπαλία 1-1.

Το «τριφύλλι» στο δημοτικό γήπεδο Νεάπολης ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, ευτύχησε να προηγηθεί με το πρώτο γκολ του Μπερνάρ στο 14’, ενώ είδε τον Παλάσιος να σουτάρει στο δοκάρι δύο λεπτά μετά. Ωστόσο Ιωαννίδης, Τσέριν και Σπόραρ σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους στην επανάληψη για να τελειώσουν το παιχνίδι και οι Νικαιώτες που δεν παράτησαν το ματς κατάφεραν και «χτύπησαν» προς το τέλος του με τον Άοσμαν να σκοράρει για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα και να κάνει το 1-1, στο 84ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να είναι πρώτος και αήττητος, με 38 βαθμούς έξι περισσότερους απ’ την ΑΕΚ, την ώρα που ο Ιωνικός παρέμεινε ουραγός της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 8 πόντους, όπως και ο Λεβαδειακός.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, κυκλοφορώντας την μπάλα και προσπάθησε να παίξει από τα άκρα -με Χουάνκαρ και Βαγιαννίδη κυρίως- για να δημιουργήσει ρήγματα στην καλοστημένη άμυνα του Ιωνικού.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα σχετικά νωρίς, στο 13ο λεπτό. Ο Ιωαννίδης έβαλε μπροστά τη μπάλα έφυγε σε κατά μέτωπο επίθεση, σούταρε μέσα από την περιοχή έδιωξε ο Χουτεσιώτης, αλλά ο επερχόμενος Μπερνάρ πέτυχε το 0-1 σε κενή εστία!

Το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου μέσου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έδωσε ψυχολογία και, δύο λεπτά μετά, παραλίγο να έρθει και το 0-2… Ωστόσο, από παράλληλο γύρισμα του Ιωαννίδη, ο αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι Παλάσιος σούταρε από τα τρία μέτρα αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη!

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό, δεν απειλήθηκαν πρακτικά καθόλου, ενώ είχαν και μια ακόμα καλή στιγμή, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ στο 34’ να περνάει ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, βρήκαν τρόπο να κρατήσουν μπάλα και έδειξαν διάθεση να ψάξουν πιο… ζωηρά την ισοφάριση.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Ιωνικός μπήκε πιο καλά, με περισσότερη πίστη αλλά ξανά διάθεση να μην «ανοιχτεί», απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ο οποίος θέλησε να κάνει το… γνώριμο παιχνίδι του, με υπομονή, σωστή κυκλοφορία και «σίγουρες» πάσες προκειμένου να επιτεθεί.

Μάλιστα, στο 58’, έφτασε κοντά στο 0-2, καθώς ο Ιωαννίδης έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε υπό πίεση, για να διώξει τελικά ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ!

Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Κουρμπέλη -αντί του Βαγιαννίδη- στα χαφ δίπλα σε Ρούμπεν και Τσέριν, με τον Παλάσιος να περνάει δεξιά μπροστά και τον Μπερνάρ να πηγαίνει αριστερά, θέλοντας να «θωρακίσει» τον άξονα.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, το «τριφύλλι» απείλησε εκ νέου. Ο Μπερνάρ «έκοψε» υπέροχα στην περιοχή για τον Τσέριν, ο οποίος σούταρε από πλάγια αριστερά, αλλά ο  Χουτεσιώτης απομάκρυνε!

Οι Νικαιώτες «απάντησαν» στο 71’, με τον Άοσμαν να βρίσκει πεδίο και να σουτάρει από τα 20 μέτρα αλλά να αστοχεί.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και το.. ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στο 80ο λεπτό. Με τον Μπερνάρ να κλέβει ψηλά τη μπάλα και να περνάει κάθετα στον Σπόραρ ο οποίος πέρασε τον Χουτεσιώτη αλλά ο Σόουζα έσωσε στη γραμμή το πλασέ του!

Όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, ακολούθησε και η… τιμωρία από πλευράς Ιωνικού. Με την προσπάθεια του Μάσας από δεξιά και το γύρισμα στην περιοχή όπου ο Άοσμαν με πλασέ πέτυχε το 1-1.

Μάλιστα, παραλίγο να υπάρξει και η ολική ανατροπή, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσίμπσαχ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Μπρινιόλι αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού…

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες, Τσίμπσαχ, Λοβέρα (75′ Μασάς), Άοσμαν (90’+5′ Πογκοσιάν), Φαντιγκά (87′ Ελευθεριάδης, Μάντζης (87′ Ν. Ιωαννίδης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Μπερνάρ, Βαγιαννίδης (59′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (70′ Σπόραρ), Παλάσιος.