Ο ΑΠΟΕΛ καθάρισε άνετα 2-0 στο Ντουντελάνζ

Το εισιτήριο για τους «32» του Europa League σφράγισε ο ΑΠΟΕΛ! Καθάρισε άνετα 2-0 στο Ντουντελάνζ και σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάγκ από τη Σεβίλλη (2-0), προκρίθηκε ήδη.

Η ομάδα του Τόμας Ντολ έκανε το αυτονόητο στην έδρα της Ντουντελάνζ (2-0) και ξετυλίγοντας το δώρο της Σεβίλλης , σφράγισε το εισιτήριο.

Μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι, οι Κύπριοι καθάρισαν νωρίς το τρίποντο. Πριν καν ολοκληρωθεί λοιπόν το ημίχρονο, είχαν εξασφαλίσει ήδη προβάδισμα δυο τερμάτων (χάρη σε πέναλτι του Μάτιτς στο 12’ και ωραία κεφαλιά του Μερκή από εκτέλεση φάουλ στο 43’).

Από ‘κει και πέρα, το μόνο που απέμενε ήταν να προστατεύσουν ως το τέλος το υπέρ τους σκορ και να περιμένουν τα ευχάριστα από την… Ανδαλουσία. Έτσι, την ώρα που οι ίδιοι κλείδωναν το τρίποντο (παρά την αποβολή του Βούρου με δεύτερη κίτρινη στο 83’), πανηγύριζαν για τη νίκη της Σεβίλλης επί της Καραμπάγκ.

Μια νίκη που ήρθε τελικά, παρόλο που οι Ισπανοί αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές. Διότι έφτανε ένα σουτ του 18χρονου Χιλ (το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα στο 61’) και ένα διαγώνιο πλασέ του Νταμπούρ στις καθυστερήσεις για να σφραγιστεί το 2-0, με το οποίο η ομάδα του Χουάν Λοπετέγι έκανε το «5 στα 5».