Ο ΑΠΟΕΛ πήρε 0-0 στη Βουλγαρία από την Μπότεφ

Ισόπαλη 0-0 ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Μπότεφ Φιλιππούπολης, η οποία έγινε στο «Βασίλ Λέφσκι» της Σόφιας.

Οι Κύπριοι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά κατάφεραν να μην δεχθούν γκολ, με τη «λευκή ισοπαλία» να τους δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Στο 7΄ο Ντάλσιο πλάσαρε άστοχα από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 15΄ο Θεοδώρου έστειλε την μπάλα άουτ με διαγώνιο σουτ. Στο 41′ ο Σόουζα με μακρινό σουτ ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώξει σε κόρνερ. Χωρίς μεγάλη φάση το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει με σχετική άνεση το μηδέν παθητικό και μετά το τελικό 0-0 να αισιοδοξεί ενόψει του δεύτερου ματς, στο οποίο θα κριθεί και η πρόκριση.

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης πήρε η σλοβάκικη, Ντουνάισκα Στρέντα, η οποία επικράτησε 2-0 στην έδρα της Βίκινγκιουρ, από τα Νησιά Φερόε. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με τον Κρστόβιτς, ενώ ο Τσιγκάνικς διαμόρφωσε το τελικό 0-2, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης (81′).