Ο ΑΠΟΕΛ πήρε πολύτιμο 2-2 από την ΑΕΚ Λάρνακας

Σε ματς γεμάτο εντάσεις, ευκαιρίες και τέσσερα γκολ, ΑΕΚ Λάρνακας και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 2-2 για την 3η αγωνιστική των playoffs του κυπριακού πρωταθλήματος με την ομάδα της Λευκωσίας να βγαίνει κερδισμένη αφού παρέμεινε στην κορυφή με 62 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την ΑΕΚ.

Ντέρμπι με τον Απόλλωνα για τον ΑΠΟΕΛ την επόμενη αγωνιστική, δύσκολη έξοδος για την ομάδα της Λάρνακας που ταξιδεύει στην Πάφο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό! Λανθασμένη απομάκρυνση του Φεράρι, με τον Φαράζ να επωφελείται και να τροφοδοτεί τον Γκιούρτσο που άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Η εξέλιξη του ντέρμπι ήταν συγκλονιστική αφού μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Κβιλιτάια με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Τα γκολ στο πρώτο μέρος ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί αφού στο 37′ ο Γεωργιανός έφερε τούμπα το ματς, κάνοντας με κοντινή κεφαλιά το 1-2 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ Λάρνακας, ανέβασε την απόδοση της απειλώντας στο 51′ με τον Γκιούρτσο και στο 77′ με τον Τρισκόφσκι. Η λύτρωση ήρθε στο 88′ για τους γηπεδούχους όταν μετά το γύρισμα του Ναούμ, ο Τρισκόφσκι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2.